Ksiądz Sowa i przyjaciele

0
922

Tematyka Klubu Obywatelskiego koncentrowała się wokół zagadnień relacji Państwa i Kościoła, sojuszu tronu i ołtarza, pozycji Kościoła w demokratycznym państwie i społeczeństwie. Zdaniem ks. Kazimierza Sowy te stosunki są reakcyjne w sensie reagowania na bieżące wydarzenia głównie polityczne. Tymczasem według ks. Sowy relacje Kościoła i Państwa reguluje polska Konstytucja, która wprost określa te relacje jako autonomia i współpraca. Odpowiadając na pytanie o ich stan aktualny, Ks. Sowa podpisuje się pod opiniami, że Kościół idąc obecnie pod rękę z jedną formacją polityczną, po kolejnych wyborach może zostać osierocony. Według wielu katolików te wzajemne relacje obecnie zbyt mocno się zbliżyły. W takiej perspektywie twierdzenie o sojuszu tronu i ołtarza jest usprawiedliwione, ale może źle się skończyć dla Kościoła. Tym bardziej, że przywoływany w dyskusji był wywiad, którego udzielił Papież Franciszek dla francuskiego „La Croix”, w którym wprost powiedział, że państwa wyznaniowe źle kończą i państwo powinno być świeckie. Spotkanie z udziałem kilkudziesięciu osób odbyło się Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Całość spotkania można zobaczyć na stronie Facebook – Klub Obywatelski Szczecin.

Podczas swojego pobytu w Szczecinie ks. Sowa udzielił również wywiadu „na żywo” Aleksandrze Wasilewskiej, który można zobaczyć pod adresem https://t.co/4gmBC7Y3oT – Platforma Video lub https://m.facebook.com/story. php?story_fbid= 1941863499242764&id= 136670877060892

Przed spotkaniem Klubu Obywatelskiego ks. Kazimierz Sowa spotkał się Z Marszałkiem Województwa Olgierdem Geblewiczem. Wspólne zdjęcie Geblewicza i Sowy umieszczone na Twitterze z podpisałem, że odwiedził nas przyjaciel, wzbudziło wiele reakcji. Wśród nich wyróżnia się komentarz pierwszego propagandzisty „publicznej telewizji”, dysponenta taśm pana Samuela, który nawiązał do taśm z restauracji „Sowa i Przyjaciele”.

Kazimierz Sowa – ksiądz katolicki i publicysta. Absolwent teologii na Papieskiej Akademii Teologicznej i dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowych studiów z zarządzania w Wyższej Szkole Biznesu National Louis University. Od roku 1995 związany z radiofonią katolicką, twórca Radia Radia Mariackiego w Krakowie i współtwórca ogólnopolskiej sieci rozgłośni katolickich Radia Plus. W 2007 we współpracy z grupą ITI założył kanał tematyczny Religia.tv, którym kierował do 2015. Publikuje m.in. w tygodniku Wprost, Newsweeka, Rzeczpospolita. Komentator wydarzeń religijnych, społecznych i politycznych na antenie TVN24 i TVN24 BiS, gdzie przez dwa lata prowadził magazyn „Piąta Strona Świata”. Autor książek „Moje syberyjskie podróże” i „Szaleńcy Pana Boga” oraz kilkudziesięciu filmów dokumentalnych poświęconych tematyce misyjnej, papieskiej i historycznej. Laureat nagród dziennikarskich, w tym Nagrody Ślad im. bpa Jana Chrapka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here