Krzystek może przegrać

0
708

Publikacja Gazety Wyborczej z ogólnopolskimi badaniami szans prezydentów miast na ponowną elekcje, nie wybrzmiała w Szczecinie dość mocno. Poza Wyborczą nikt nie zainteresował się tematem. Nawet wśród internetowych komentatorów nie widać było chęci skomentowania wyników badań. Zabrakło komentarzy czy pogłębionych analiz. Szkoda. Ciekawe czy wśród lokalnych polityków temat wzbudził zainteresowanie?

Stwierdzenie, że Piotr Krzystek ma 40% szans na przegranie wyborów jest dość zaskakujące. Mogłoby się wydawać, że kolejną kadencję Krzystek ma w kieszeni. Nie jest to jednak takie proste. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ma 50% szans na przegranie wyborów, a na przykład Rafał Trzaskowski w Warszawie tylko 10%. Co to oznacza dla Szczecina? Niepowtarzalną okazję dla innego kandydata w wyborach prezydenckich niż Krzystek. Dotychczas Piotr Krzystek „nie miał z kim przegrać”. Czy kontrkandydatem był ktoś bezpartyjny, czy z lewicy, czy z PiS. Nie miało to znaczenia – Krzystek był zdecydowanym liderem sondaży i wygrywał. Jednak najpoważniejszym przeciwnikiem Krzystka był od wielu lat kandydat wystawiany przez Platformę Obywatelską. Czy Arkadiusz Litwiński, Łukasz Tyszler czy wreszcie Sławomir Nitras.

Wspomniane badania portalu lokalnapolityka.pl przedstawia również preferencje wyborcze mieszkańców Szczecina, gdzie na poparcie powyżej 43% może liczyć Koalicja Obywatelska – de facto PO. Ruch Hołowni ok 14% a PiS ok 23%. Lewica poniżej 9%.

Z tym wskazaniem korespondują niedawne badania preferencji wyborczej do Sejmiku Zachodniopomorskiego gdzie PiS traci, a Koalicja Obywatelska zyskuje 2-3 mandaty.

Kto więc może wygrać z Krzystkiem?

Osoba wskazana przez Platformę Obywatelską. Czy to będzie polityk, czy może osoba znana, licząca się w Szczecinie ale nie związana bezpośrednio z PO nie wiadomo. Sądzę jednak, że czas na taką dyskusję nadchodzi.

Platforma Obywatelska obecnie wspiera Piotra Krzystka w Radzie Miasta. W poprzedniej kadencji PiS wspierał Krzystka ale miał swojego wiceprezydenta, prezesów w spółkach, dyrektorów itp. Obecnie radni KO obwieszczają sukces w postaci przesunięcia przystanku autobusowego, wsparcia zabawy choinkowej czy innych drobiazgów. Nawet w Sejmiku Piotrowi Krzystkowi pozostał jedna radna…

Czy wobec tego Donald Tusk pozwoli sobie na niewystawianie kandydata KO/PO w Szczecinie? Biorąc pod uwagę zmęczenie obecnym prezydentem, wyniki preferencji wyborczych Platforma Obywatelska będzie musiała wystawić swojego kandydata. Kto nim będzie? To zagadka. A raczej niewiadoma.

Publicystycznie można wskazać osoby, które mają największe szanse pokonania Piotra Krzystka. To Olgierd Geblewicz. Bartosz Arłukowicz i Arkadiusz Marchewka. Czy liderzy Koalicji Obywatelskiej podejmą to wyzwanie?

wit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here