Kościoły wobec totalitaryzmów

0
382

Zapraszamy w środę, 22 czerwca 2022 r., o godz. 17.00 na debatę pt. „Kościoły wobec totalitaryzmów”, która odbędzie się w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Wstęp wolny. 

            Pretekstem do debaty jest konflikt w Ukrainie, który trwa od ośmiu lat, a od końca lutego bieżącego roku stanowi zagrożenie nie tylko dla Ukrainy. Zdecydowaliśmy się więc na zorganizowanie spotkania, podczas którego będziemy rozmawiać o jednym z istotnych problemów związanych z wojną.

            W trudnych czasach, stanach zagrożenia, sytuacjach granicznych, wielu ludzi szuka nadziei, pocieszenia i przede wszystkim – oparcia – w Kościele. Tak było m. in. podczas wojen światowych, ale również dziś, kiedy konflikt lokalny może w każdej chwili przerodzić się w wojnę o zasięgu kontynentalnym, albo nawet globalnym. Niezwykle istotna jest postawa hierarchów kościelnych, od najwyższych, po duchownych, pracujących bezpośrednio z wiernymi i najlepiej orientującymi się w ujawnianych przez nich dramatach i lękach. 

            Czy w sytuacji trwającego konfliktu Kościoły różnych wyznań stanęły na wysokości zadania, czy mają pomysł, jak pomóc poszkodowanym: ofiarom i uchodźcom zarówno w wymiarze duchowym, jak i fizycznym? Czy wszystkie postawy i wypowiedzi przywódców Kościołów są zawsze oczekiwane i zrozumiałe, czy czasem budzą zdumienie i niepokój? Czego wierni, zwłaszcza ci bezpośrednio dotknięci wojną, oczekują od Kościołów, z którymi są związani, czy mniej chętniej odwiedzają je mając w pamięci szereg kryzysów, dotykających Kościoły w ostatnich latach?

            Zaproszenie do debaty przyjęli: ks. Robert Masalski (dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego Kurii Szczecińsko-Kamieńskiej), ks. Robert Rosa (Parafia Greckokatolicka), ks. Sławomir Sikora (Parafia Ewangelicko-Augsburska) i ks. Paweł Stefanowski (Parafia Prawosławna). 

            Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Uniwersytetu Szczecińskiego Piotr Briks, którego główne zainteresowania badawcze dotyczą historii Lewantu, biblistyki, historii cywilizacji na Bliskim Wschodzie. Autor wielu publikacji, członek Stowarzyszenia Biblistów Polskich i Polskiego Towarzystwa Historycznego. Od 25 lat jest też przewodnikiem po Izraelu, Palestynie, Grecji, Turcji, Libanie, Jordanii, Syrii, Egipcie, Armenii i Gruzji.

Agnieszka Kuchcińska-Kurcz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here