Kościół w czasach dobrej zmiany

0
664

Miło nam poinformować, że współpracujący z Monitorem Szczecińskim Jarosław Makowski wydał kolejna książkę. Premiera 15 marca 2021 roku. Intrygujący tytuł „Kościół w czasach dobrej zmiany” zachęca do lektury. Wydawca jest Fundacja Liberté! – interdyscyplinarna organizacja kulturalna i społeczna oraz think tank, który działa w Polsce od 2007 roku.

Jarosław Makowski nie tylko współpracuje z Monitorem Szczecińskim, ale kilka razy gościł w Szczecinie. Jako uczestnik Klubu Obywatelskiego, autor książki „Pobudka Kościele” oraz na zaproszenie Fundacji Europejskiej uczestniczył w jednej z debat w ramach Szczecińskiego Tygodnia Reformacji.

Jarosław Makowski publikuje także w Newsweeku, jest częstym gościem w TVN czy Tok FM. W sytuacji niechęci do Kościoła, afer pedofilskich, księdza Dymera, odpowiedzialności arcybiskupa Dzięgi czy Głodzia warto przeczytać pogłębiona analizę współczesnego polskiego Kościoła. Aby zachęcić Państwa do zamówienia książki, jako pierwsi publikujemy fragment wstępu:

„Dlaczego zatem nie odchodzę z Kościoła? Przede wszystkim dlatego, że Kościół to poniekąd mój dom. Dom w tym sensie, że w katolickiej kulturze się wychowałem, dorastałem i zawdzięczam jej to, kim jestem. Nie, nie chodzi o to, że nie dokonuję apostazji, aby nie zrobić rodzicom przykrości. Wychowałem się w kulturze katolickiej w tym sensie, że to ona nauczyła mnie określonego sposobu myślenia. To w kręgu katolickiego i chrześcijańskiego myślenia odnalazłem sposób na czytanie świata i jego rozumienie. To spotkanie w moim życiu takich ludzi, jak ks. Józef Tischner czy Józefa Hennelowa sprawiło, że zobaczyłem i doświadczyłem katolicyzmu, który jest przyjazny, otwarty i solidarny. A nade wszystko to katolicyzm, który nie lęka się wojować myślą. Muszę wyznać, jak na spowiedzi, że lekcje te pobierałem również w seminarium. Rzadko przywołuje ten epizod mojego życia, bo uważam, że to prywatna sprawa. Ale zarazem chcę powiedzieć, że moja znajomość kościelnych spraw nie jest tylko kwestią przeczytanych teologicznych książek i studiów, ale też doświadczeniem życia i podglądania działania kościelnych instytucji, których przez długie lata od wewnątrz byłem częścią. Dlatego tak dobrze je znam. Spędziłem w seminarium prawie cztery lata. I powiem szczerze: to były dobre lata. Pobierając katolicką edukację i formację poznałem kościelne i klerykalne sposoby działania od podszewki. W seminarium spotkałem ludzi, którzy reprezentowali to, co w katolicyzmie najlepsze: głęboką wiarę w dobrego i miłosiernego Boga, życzliwość i przyjaźń wobec ludzi oraz przenikliwość myślenia. Ale widziałem też to wszystko, co dziś staje się swoistym stylem bycia Kościoła, który tak odrzuca od niego ludzi: karierowictwo, arogancję, przepych, cynizm i walkę o władzę. A czasami, można było odnieść takie wrażenie, brak wiary, że za tym wszystkim stoi rzeczywistość nadprzyrodzona. Bóg. W zachowaniach niektórych księży można było dostrzec sposób na komfortowe życie, ale nie różniące się zbytnio od sposobu życia w świeckich korporacjach. Tak czy inaczej: jeśli po tylu latach spędzonych w seminarium człowiek nie traci wiary, to już niewiele jest rzeczy, które mogłyby mu ją zabrać. I ostatecznie: katolicyzm jest zbyt cenny, aby pozostawiać go w rękach biskupów czy religijnej prawicy. Dlatego nie odchodzę z Kościoła„.

Poniżej dwie opinie znanych i cenionych dziennikarzy i komentatorów:

Jarosław Gugała: „To pełna goryczy książka, napisana przez autora związanego z Kościołem, ale wypychanego zeń przez obskurantyzm zblatowanych z władzą hierarchów. Diagnoza kryzysu Polskiego Kościoła, który zdaje się porzucać „Dobrą Nowinę” dla tzw. „dobrej zmiany”. Poszukiwanie sposobu ocalenia ponad tysiącletniej tradycji dla nowych czasów. Zaangażowany wyraz gniewu i rozczarowania”.

Tomek Stawiszyński: „Jarosław Makowski precyzyjnie i zajmująco dokumentuje postępujący kryzys polskiego – i nie tylko polskiego – Kościoła. Ale pokazuje także, że inny katolicyzm jest możliwy. Katolicyzm, w którym radykalne ewangeliczne przesłanie nie stanowi wyłącznie alibi dla politycznej władzy i doraźnych interesów, lecz jest żywe i autentyczne. Świetna książka”

Jarosław Makowski – filozof, publicysta, szef Instytutu Obywatelskiego, think tanku Platformy Obywatelskiej, współpracownik Monitora Szczecińskiego, samorządowiec, radny miasta Katowice, były radny Sejmu Śląskiego, miejski aktywista, pomysłodawca katowickiego stowarzyszenia BoMiasto, założyciel i redaktor kwartalnika „Instytut Idei”. Autor książek takich jak: „Wariacje Tischnerowskie” (2012), „Pobudka Kościele” (2018), a także „Kościół w czasach dobrej zmiany” (wydawnictwo Liberte!).

wit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here