Tytuł spotkania Klubu Obywatelskiego nawiązuje do książki Romana Dmowskiego. Gość – Tomasz Dostatni to poznaniak, więc o Dmowskim ma wiele do powiedzenia… Ale to tylko pretekst, gdyż temat rozmowy dotyczy miejsca kościoła w demokratycznym społeczeństwie. Relacji Państwo – Kościół. To także przyczynek do rozmowy o nacjonalizmie i sojuszu ołtarza z tronem. Związania się Kościoła z jedną opcją polityczną, która kontestuje nauczanie papieża Franciszka w wielu sprawach. Ale polski Kościół bardziej popiera PiS niż swojego papieża. Wśród zagadnień omawianych i komentowanych przez dominikanina Tomasza Dostatniego będzie kuriozalna wypowiedź jednego z biskupów, który dziękował Orlenowi za wykupienie gazet regionalnych spod niemieckiego panowania. W rozmowie nie uciekniemy od tematu pedofilii w polskim Kościele i kar dla coraz większej ilości polskich hierarchów. Tomasz Dostatni wiele lat mieszkał w Lublinie, zna KUL i profesorów, dlatego porozmawiamy też o tym, skąd się biorą takie rewolucyjne „czarnki” i czy walka z „tęczową zarazą” jest obywatelskim i katolickim obowiązkiem… Zapraszamy w najbliższy wtorek o godzinie 18.00.
Rozmowa transmitowana będzie na kanale ogólnopolskiego Klubu Obywatelskiego https://www.facebook.com/k.obywatelski, na stronie Klubu Obywatelskiego Szczecin https://www.facebook.com/ko.szczecin, a także na stronie FB Monitora Szczecińskiego https://www.facebook.com/monitorszczecinski. Filmowa relacja ze spotkania – oczywiście w Monitorze Szczecińskim www.monitorszczecinski.pl Spotkanie prowadzi Witold Jabłoński.
Tomasz Dostatni – dominikanin, ukończył studia filozoficzne i teologiczne na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, kształcił się w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów oraz uczęszczał na wykłady z literatury polskiej i rosyjskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1990-1995 mieszkał w Pradze gdzie był m.in. korespondentem Radia Watykańskiego i Katolickiej Agencji Informacyjnej. W latach 1995-2000 pełnił funkcję dyrektora Wydawnictwa „W drodze”. Jest autorem kilkunastu książek i kilkudziesięciu programów telewizyjnych z cyklu “Rozmowy w drodze”. Publikuje także w prasie świeckiej i katolickiej. W Lublinie prowadził wspólnie z prezydentem miasta Krzysztofem Żukiem cykl spotkań „Ponad granicami”. W Poznaniu o tej samej nazwie debaty – spotkania w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Organizował ponadto przez 20 lat “Debaty Dwóch Ambon” w Lublinie. Zaangażowany w ruch ekumeniczny, dialog z innymi religiami. Jest członkiem rady Teatru Starego w Lublinie i Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Prowadzi na YouTube swój kanał: otwarta brama. Jest jednym z 27 sygnatariuszy tzw. Listu zwykłych księży. Od lata 2020 r. mieszka w Szczecinie jest stałym felietonistą Monitora Szczecińskiego.
red.