Koniec Koalicji Europejskiej

1
1250

Kto wygrał wybory do Parlamentu Europejskiego? Oczywiście Prawo i Sprawiedliwość. Jarosław Kaczyński potwierdził swój zmysł polityczny. Nawet w województwie zachodniopomorskim zwiększył znacząco poparcie wyborców dla swojej partii. Podobnie w Szczecinie. Kto jeszcze jest zwycięzcą? Oczywiście SLD i Włodzimierz Czarzasty oraz byli członkowie PZPR, którzy znaleźli się w Europarlamencie. 

Co dalej? Podczas wieczoru wyborczego szczecińskiej Koalicji Europejskiej w restauracji przy Jasnych Błoniach miny zgromadzonych były nietęgie. Członkowie SLD (wśród nich wielu zdeklarowanych PZPR-owców) dość zwarci i gotowi. Członkowie Nowoczesnej raczej bez żadnego znaczenia. Członków PSL trudno było dostrzec. Członkowie Platformy Obywatelskiej dość skonfundowani. W rozmowach kuluarowych podkreślali swoje zakłopotanie obecnością dawnych towarzyszy. Dyskusja o programie PO, o decyzjach Grzegorza Schetyny. Podstawowe pytanie jaki program ma PO? Trudno było na to proste pytanie odpowiedzieć… Decyzje Schetyny umieszczenia na „biorących” miejscach działaczy PZPR trudna do obronienia.

W jakim kierunku zmierza Platforma Obywatelska? Schetyna pytany przez dziennikarza o plany po porażce odpowiedział, że rozwiązanie gdzieś jest, trzeba tego rozwiązania poszukać. Trzeba poszukać, gdzieś jest… A może warto wrócić do programu Platformy Obywatelskiej z czasów, kiedy Platforma wygrywała? Liberalnego programu gospodarczego, obniżenia podatków, zachowania konserwatywnego skrzydła, odpowiedzi na aspiracje klasy średniej. Wielu członków PO nie ma ochoty licytować się na lewicowość z komunistycznymi działaczami…

wit   

1 KOMENTARZ

  1. Szkoda, że autor nie opublikował tych refleksji przed wyborami, kiedy tworzony był program wyborczy KE (był taki?), nie po wyborach, gdy nie mają one już większego znaczenia. Byłoby też dobrze, gdyby autor zwrócił uwagę na fakt, że wyborczy „bank rozbił” dla PO były członek SLD. Uzyskał ósmy wynik w kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here