Kolejny krok – planetarium

0
916

Otwarcie ofert w przetargu na wyposażenie planetarium MCN

Minął termin składania ofert na zamówienie publiczne dotyczące wyposażenia planetarium Morskiego Centrum Nauki. Wpłynęła jedna oferta: Lider Konsorcjum AB-Micro Sp. z o.o. z Warszawy Partner Konsorcjum RSA Cosmos z siedzibą we Francji na kwotę 5 827 740 zł brutto. Ofertę oceni, również pod względem formalnym, komisja przetargowa, która po zakończeniu pracy będzie mogła zarekomendować dyrekcji Morskiego Centrum Nauki podpisanie umowy z wykonawcą.

Przedmiotem zamówienia jest dostawa, instalacja i uruchomienie wyposażenia Planetarium Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie. Kryteria oceny ofert to:  parametry techniczne i jakościowe, okres i warunki gwarancji jakości i rękojmi za wady oraz cena. Oferty oceni komisja przetargowa. Za parametry techniczne oferta będzie mogła otrzymać do 40% (z sumy 100 punktów), za gwarancje i rękojmię – 10%, a za cenę – 50%. Zwycięzca przetargu będzie miał 13 miesięcy na realizację zamówienia od czasu podpisania umowy. Zamówienie dotyczy projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej. W opisie przedmiotu zamówienia (OPZ) sprecyzowano wymogi dotyczące elementów budowlanych, systemu projekcji, ekranu, dźwięku, oprogramowania a także foteli wyposażonych w system umożliwiający głosowanie publiczności.  Na żelbetowej kopule, która zmieści w sobie ekran o średnicy 10 m widzowie będą oglądać obraz wyświetlany w rozdzielczości 6,6 K. Planetarium pomieści 44 widzów. Przewidziano również kilka miejsc przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Pokazy będą dotyczyły tematyki związanej z astronomią, fizyką, chemią  i biologią. Prezentowane będą widowiska, programy popularno-naukowe przeznaczone dla każdej z grup wiekowych – od dzieci w wieku przedszkolnym począwszy. Integralną częścią prezentacji astronomicznych będą pokazy na zainstalowanym programie symulacyjnym do projekcji gwiezdnych. Da to możliwość przyjrzenia się z bliska każdemu znanemu obiektowi znajdującemu się w kosmosie. System obsługi pozwoli na to, by widz sam przejął sterowanie pokazem, zabierając ze sobą w kosmiczną wyprawę pozostałych obserwatorów. Dzięki systemowi Voting Box zamontowanemu w fotelach możliwe będzie również przeprowadzanie m.in. ankiet czy konkursów dla uczestników pokazów. Projekty multimedialne to pełne złożoności dzieła sztuki, które dostarczają widzom wielu wrażeń. Jedną z ciekawszych form prezentowanych w planetarium będą pokazy przygotowane w technologii 3D. Widz takiego wydarzenia ulega złudzeniu, że znajduje się w centrum akcji. Dzięki urządzeniom i oprogramowaniu planetarium czeka widzów wiele wspólnych wypraw – nie tylko do odległych zakątków kosmosu, ale także do wnętrza Ziemi czy na dno oceanów.

Jedna z największych atrakcji Morskiego Centrum Nauki to konstrukcja, która ma średnicę 13 metrów i powierzchnię 531 m2. Grubość ścian wynosi 30 cm. Do wykonania kuli potrzeba było 160 metrów sześciennych betonu, do produkcji którego zużyto 640 worków 25 kilogramowych cementu. Do uzyskania idealnej geometrii wykorzystano specjalnie wykonane szalunki firmy DOKA. Kula jest zawieszona na szkieletowej konstrukcji budynku w taki sposób, by sprawiać wrażenie unoszącej się w powietrzu bez podparcia. We wnętrzu kuli przewidziano miejsce na niewielką scenę, gdzie odbywać się będą koncerty. Ogłoszony też będzie konkurs na wizualizację zewnętrznej powierzchni kuli.

www.centrumnauki.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here