Katastrofa. Zapiski.

0
733

Gdańsk jest szczodry i dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem Solidarności. To jest czas dzielenia się dobrem.
Ostatnie słowa Pawła Adamowicza.
Reakcja służb ochrony była wstrzemięźliwa. Jesteśmy zbyt uspokojeni. Skąd wziął się człowiek z nożem? Takie pomysły zaczynają chodzić po głowie. Krew 0Rh(-), 41 jednostek, 20 litrów. Stan jest bardzo ciężki, trzy rany kłute. Napastnik chodził jeszcze kilka sekund po scenie z rękoma wzniesionymi w geście tryumfu. Odpowiedzialność Agencji Tajfun. Operacja trwała ponad 5 godzin, wg komunikatu z godziny 2.30 stan prezydenta Adamowicza był bardzo ciężki – uszkodzone organy wewnętrzne, uszkodzona przepona i uszkodzone serce. Wcześniej 30 minut reanimacji na scenie. Prezydent Paweł Adamowicz „zapalał” światełko do nieba na Targu Węglowym w Gdańsku podczas finału WOŚP.
Napastnik był przygotowany; miał plan, pomysł, narzędzie zbrodni, miał plakietkę „MEDIA” dzięki której wszedł na scenę (?), determinację, wybrał sposób ataku, moment i miejsce, miał motywację i podczas tryumfu na scenie był zadowolony.
PO torturowała go w więzieniu, gdzie przebywał za cztery napady na banki.
Gdyby nie było zaniedbań, do tragedii by nie doszło. Była na pewnym etapie jakaś luka w systemie. Penitencjarnym, ochrony imprezy, przyznawania licencji?
To się dzieje, to się stało naprawdę.
Mamy nadzieję, że dobre informacje nadejdą.
To nie mogło się zdarzyć, tak zareagowało kilkanaście osób znajdujących się w tedy na scenie. Zadziałał u nich w pierwszym momencie mechanizm wyparcia. To niemożliwe.
Odpowiedzialność agencji Tajfun.
Katastrofa wydarzyła się naprawdę. Czy politycy mogą czuć się bezpiecznie? Czy to jest najważniejsze pytanie poranne? Czy aby nie lepiej zainteresować się napastnikiem i jego motywacjami, skąd się wzięły? Atak był zaplanowany.
Po tryumfie napastnik sam się położył, nie wymagało to żadnej interwencji. Ale od kogo wcześniej wziął mikrofon?
Debata na temat imprez masowych przetoczy się przez kraj. Pojawią się pytania o jakość pracy agencji ochrony. Jak ta dyskusja wpłynie na organizację imprez masowych, na ile zniechęci organizatorów? Wylejemy dziecko z kąpielą czy nie ? Jeżeli ten akt nożownika z Węglowego Targu pozwoli na to, to mamy do czynienia pierwszym aktem terroru w Polsce.
Możemy się modlić i możemy oddać krew. Nic więcej nie można zrobić. Jest wart dobrego myślenia o nim.
Winien jest Jerzy Owsiak. A może ta posłanka, która tak twierdzi, oskarża na zimno. Mniejsza o przynależność partyjną. Ale poszukiwania winnego się rozpoczęły.
Światełko do nieba w Gdańsku. Cały dzień uśmiechów i ten grom z jasnego nieba. Przerażenie, szok. Odeszliśmy z córkami spod sceny. Przyszliśmy na to światełko. Akt niewyobrażalnego barbarzyństwa.
I hejt. Jak tu powiedzieć dzisiaj – dzień dobry – to nie jest dobry dzień. Obciążanie kogokolwiek za tę sytuację jest nieuprawnione. Zamach miał podłoże polityczne i osobiste. Czy mieszanie polityki do tego wydarzenia ma sens? Politycy nie zrezygnują z takiej sposobności.
Czy napastnik jest zdrowy psychicznie? Nie znamy przyczyny tego wydarzenia.
Czy mamy prawo oczekiwać głębszej refleksji od polityków? Mamy cały czas.
Ten incydent będzie miał wpływ na opinie i zachowanie zwolenników poszczególnych ugrupowań. Nie wiadomo jak rozhuśtają się nastroje społeczne. Wiadomo, że tej sytuacji nikt nie ogłosi przedterminowych wyborów.
Język debaty publicznej jest różny. To eufemizm.
Trzeba się zastanowić nad tym, jaki charakter ma dyskusja publiczna. Tyleż oczywiste, co smutne.
Społeczeństwo Gdańska dzieli się krwią ze swoim prezydentem, o 9.00 w stacji krwiodawstwa czekało 200 osób.
Jerzy Owsiak, mówi, że zebraliśmy ponad jeden miliard w ciągu 27 lat.
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje.
Jerzy Owsiak rezygnuje z funkcji szefa Fundacji.

Zebrał: Wojciech Hawryszuk 13 -14 stycznia 2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here