Kara dla Radia Szczecin

2
1380

Na łamach Monitora Szczecińskiego wiele razy zwracaliśmy uwagę, że Radio Szczecin kłamie i jest nierzetelne. Prezes – współczesny Nikodem Dyzma postawił na pełną realizację linii partyjnej bez oglądania się na konsekwencje. Braki warsztatowe, cynizm, fanatyzm i nierzetelność to niestety określenia przypisywane mediom publicznym. Jeśli wyniki słuchalności były nie po linii partii, to towarzystwo powołało swoją firmę do badania słuchalności w stodole jednego z kolegów. Dziennikarze z doświadczeniem albo uciekali, albo zwalniani byli przez pro partyjnych neofitów.

24 stycznia 2023 na stronach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pojawił się komunikat:

„Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski, na podstawie art. 53 ust. 1 urt, wszczął postępowania z urzędu w sprawie ukarania nadawców Polskiego Radia Szczecin oraz TVP Info, w związku z emisją treści umożliwiających identyfikację ofiar pedofila, co w rażący sposób zagrażało dobru małoletnich ofiar przemocy.

Sprawa ma związek z artykułami opublikowanymi w dniu 29 grudnia 2022 r. na stronach internetowych Polskiego Radia Szczecin i TVP Info oraz idącymi w ślad za tym treściami emitowanymi w audycjach PR Szczecin i TVP Info, które pozwalały na zidentyfikowanie danych ofiar przestępstwa.

Przeprowadzona analiza wykazała naruszenie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 2022 r. poz. 1722), poprzez emisję informacji pozwalających na zidentyfikowanie danych ofiar przestępstwa, tj. treści sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym”.

To nie jest sprawdzenie, czy Radio Szczecin naruszyło jakieś przepisy, KRRiTV stwierdza wprost, że „przeprowadzona analiza wykazała naruszenie” jednego z artykułów ustawy o radiofonii i telewizji.

5 stycznia 2023 roku Krzysztof Luft, były członek KRRiTV napisał interwencję do Przewodniczącego KRRiTV w której wskazał naruszenie jeszcze art. 21 ust. 2 zgodnie z którym „programy i inne usługi publicznej radiofonii i telewizji powinny kierować się odpowiedzialnością za słowo oraz art. 21 ust. 1 który definiuje misję mediów publicznych, które powinny charakteryzować się wysoką jakością.

Na wątpliwe działania Tomasza Duklanowskiego zwrócił także uwagę przewodniczący Państwowej Komisji ds. Pedofilii Błażej Kmieciak stwierdzając, że działania Duklanowskiego były „niewłaściwe, nieetyczne i niegodziwe”. Kmieciak zwrócił się do Rady Etyki Mediów o zbadanie działania Duklanowskiego w tej sprawie.

Rada Etyki Mediów stwierdziła wprost:

„doszło do naruszenia zasady szacunku i tolerancji, nakazującej poszanowanie ludzkiej godności, dóbr osobistych, a szczególnie prywatności i dobrego imienia – a sprawcą wykroczenia przeciwko dziennikarskiej etyce zawodowej jest Tomasz Duklanowski z Radia Szczecin, bo to on ujawnił fakty umożliwiające identyfikację skrzywdzonych przez pedofila dzieci”.

Rada Etyki Mediów dodała – „dziennikarz, który celowo umożliwia identyfikację ofiar pedofilów i przyczynia im w ten sposób dodatkowych cierpień, powinien liczyć się z potępieniem ze strony swojego środowiska zawodowego”.

wit

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here