Jubileusz 70-lecia doskonalenia nauczycieli na Pomorzu Zachodnim. Wicemarszałek Sejmu gościem uroczystości

1
730

Konferencja i warsztaty dla nauczycieli, uroczysta gala, a także specjalne wydanie Zachodniopomorskiego Dwumiesięcznika Oświatowego „Refleksje” – wszystko to w ramach obchodów jubileuszu 70-lecia doskonalenia nauczycieli na Pomorzu Zachodnim. Uroczystości organizowane przez ZCDN rozpoczęło w poniedziałek, 16 września 2019 roku, odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku siedziby placówki w Szczecinie.

Jubileuszowe obchody rozpoczęły się 16 września br. odsłonięciem tablicy pamiątkowej na budynku siedziby ZCDN w Szczecinie. W tym samym dniu w Operze na Zamku w Szczecinie, odbyła się uroczysta gala, w której uczestniczyli m.in. władze rządowe i samorządowe, byli pracownicy ZCDN-u, a także osoby działające na rzecz podnoszenia jakości edukacji i doskonalenia nauczycieli w województwie.

Jubileusz 70-lecia pokazuje piękną historię rozwoju oświaty na Pomorzu Zachodnim. Jestem pewien, że bez względu na wyzwania, jakie mogą pojawić się w przyszłości, nauczyciele zawsze będą jak dotychczas niezawodni, również dzięki dążeniu do doskonalenia i zaspokajania ciekawości świata – cech wpisanych w ten zawód. Gratuluję pięknej karty w historii naszego regionu i miasta – zaznaczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Podczas uroczystości zostały wręczone medale i nagrody specjalne dla najbardziej zasłużonych osób związanych z działalnością placówki oraz rozwojem oświaty na Pomorzu Zachodnim.

Obchody 70-lecia placówki doskonalenia nauczycieli to ważna rzecz, bowiem działanie w obszarze edukacji to doskonały przykład poświęcenia życia zawodowego, by pracować dla dobra drugiego człowieka – przyznała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Poniedziałkową część wydarzenia zakończyły liczne rozmowy, pełne wspomnień nawiązujących do minionych siedmiu dekad funkcjonowania instytucji w regionie.

Przez te 70 lat zmieniały się budynki, siedziby, ustroje, ale jedna rzecz się nie zmieniła – ludzie. To oni dzielili się swoim cennym doświadczeniem z innymi – mówiła dyrektor ZCDN w Szczecinie Urszula Pańka. – Potrzeba kształcenia czy podnoszenia kwalifikacji wciąż jest ogromna, dlatego rocznie szkolimy 10-12 tysięcy nauczycieli organizując dla nich ponad 200 szkoleń, konferencji czy rad pedagogicznych – dodała.

Na wtorek, 17 września br., zaplanowano drugą część obchodów. W siedzibie ZCDN odbyła się konferencja dla nauczycieli „Od nauczania do uczenia się. Kierunki rozwoju współczesnej edukacji”. Gościem specjalnym będzie Margret Rasfeld, twórczyni Budzącej się Szkoły, dyrektorka Ewangelickiej Szkoły Zintegrowanej Berlin-Centrum, innowatorka systemu kształcenia oraz laureatka wielu nagród z dziedziny edukacji. Po części wykładowej rozpoczną się warsztaty dla nauczycieli, które poprowadzą eksperci:

• Ewa Radanowicz – dyrektorka Szkoły Podstawowej w Radowie Małym, zarządzająca placówką według autorskiego programu;
• Anna Graczyk – prezeska Stowarzyszenia POLITES, specjalistka ds. wolontariatu oraz stypendystka Fundacji Roberta Boscha i Federalnej Centrali Kształcenia Politycznego „Kształtować Europę – kształcenie polityczne w akcji”;
• Szymon Osowski – prawnik, od 2007 roku związany z Siecią Obywatelską Watchdog Polska, od 2010 roku prezes stowarzyszenia, w roku 2014 odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za działanie na rzecz demokracji;
• Magdalena Jurewicz – wykładowczyni Szkoły Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego, socjolożka pracująca z dziećmi i młodzieżą oraz ich rodzicami, koordynatorka sieci szkół praktyk oraz procesu doskonalenia nauczycieli-mentorów w Szkole Edukacji.

Z okazji jubileuszu wydany zostanie także specjalny numer „Refleksji”, Zachodniopomorskiego Dwumiesięcznika Oświatowego.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here