„Jesteśmy państwem demokratycznym, które wyzbywa się demokracji” Bp Pieronek.

0
846

Bp Tadeusz Pieronek Gościem Klubu Obywatelskiego w Szczecinie.

Aula Nowa Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego 1 marca wypełniła się po brzegi osobami, które chciały posłuchać księdza biskupa Tadeusza Pieronka. Gość z Krakowa przyjechał specjalnie na spotkanie Klubu Obywatelskiego.

Temat spotkania to „Kościół, Naród Państwo”, nawiązanie do tytułu książki Romana Dmowskiego. Wokół tych słów koncentrowały się pytania i odpowiedzi. Według biskupa Pieronka w wielu ważnych sprawach jesteśmy wydmuszką chrześcijaństwa, przeważają deklaracje a nie czyny. Szczególnie widoczne jest to w odniesieniu do apelu Papieża Franciszka, aby pomagać uchodźcom. Emigrujący Polacy zawsze mogli liczyć na pomoc na przestrzeni ostatnich wieków. Według biskupa Pieronka uchodźcy mają prawo abyśmy ich przyjęli, a Polacy mają obowiązek to zrobić. Niestety polski rząd w tej sprawie nie przyjął nawet zasady solidarności. Propaganda i kłamstwo, że uchodźcy roznoszą choroby jest smutnym faktem i powinny być powodem do wstydu. Taki sposób traktowania uchodźców jest zaprzeczeniem chrześcijaństwa. Biskupi i księża w Polsce mają problem z papieżem Franciszkiem – powiedział jasno bp Pieronek. Odnosząc się do narracji jakim jesteśmy wspaniałym narodem powiedział, że jak słyszy takie brednie to zaczyna się zastanawiać jak o tym rozmawiać. Prawda jest taka, że każdy naród ma swoje dobre strony i strony wstydliwe. Nie można wmawiać Polakom, że jesteśmy jakimś szczególnym, wybranym narodem, który nie ma żadnych wad i ciemnych stron w swojej historii. W naszym przypadku antysemityzm jest ciemną kartą naszej historii. Odnosząc się do procesu dewastacji instytucji państwowych w Polsce, biskup Pieronek powiedział wprost, że nie spodziewał się, że będzie żył w takim kraju bezprawia. Jesteśmy w europejskiej rodzinie i obowiązkiem rządzących Polską powinno być przestrzeganie Konstytucji.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 170 osób, ale spotkanie było również transmitowane „na żywo” w internecie. Pod adresem https://www.facebook.com/ko.szczecin/ można obejrzeć całe spotkanie. Relację ze spotkania obejrzało już ponad 13 tysięcy osób.
Witold Jabłoński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here