Jestem Polakiem i Europejczykiem.

0
916

Ponad 200 osób przyszło na spotkanie z prof. Andrzejem Rzeplińskim w ramach Klubu Obywatelskiego. Spotkanie odbyło się w Auli Nowej WNEiZ przy ul. Mickiewicza. Wiele osób skorzystało z dostawionych krzeseł a niektórzy uczestniczyli w spotkaniu na stojąco. Patrząc po reakcjach pewnie nikt nie narzekał.

Prof. Rzepliński mówił o podstawowych wartościach Unii Europejskiej. Przedstawił genezę UE, jej „ojców założycieli”, wartości i zasady, które legły u podstaw współpracy państw europejskich po dramacie II Wojny Światowej. Zdaniem byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego przepływ towarów, usług, kapitału i osób daje obywatelom UE niespotykane wcześniej możliwości rozwoju. Prof. Rzepliński zwrócił uwagę na zapisy Karty Praw Podstawowych UE. Zostały tam bardzo precyzyjnie zdefiniowane zasady i fundamenty Wspólnoty, w tym m.in. godność człowieka, wolność, równość, solidarność, prawa obywatelskie i wymiar sprawiedliwości.

Gość powiedział, że z dumą wywiesza z różnych okazji flagę Unii Europejskiej i Polski i podkreśla, że jest Polakiem i Europejczykiem. Niestety widzi również niebezpieczeństwa i zagrożenia wyjścia czy wyrzucenia Polski z UE. Niestety jest to bardzo realny scenariusz. Jego zdaniem jeśli realizowany jest Brexit, to możliwy jest również Polexit.

Dewastacja systemu prawnego, trójpodziału władzy w Polsce, łamanie Konstytucji, coraz więcej niedemokratycznych działań władzy powodują, że Polacy będą musieli opowiedzieć się zdecydowanie za tymi, którzy szanują zasady UE, czy za tymi, którzy wypchają nas ze Wspólnoty lub robią wszystko, aby rozsadzić UE od wewnątrz.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach Klubów Obywatelskich. W Szczecinie pierwszy Klub odbył się 9 kwietnia 2016 roku. Do dzisiaj odbyło się kilkadziesiąt takich spotkań. Wśród Gości szczecińskiego Klubu Obywatelskiego byli m.in. prof. Zbigniew Ćwiąkalski, Ks. Kazimierz Sowa, Andrzej Milczanowski, red. Tomasz Piątek, Jerzy Fedorowicz, Henryk Sawka, prof. Witold Orłowski, red. Jarosław Mikołajewski, Jacek Żakowski, ks. Adam Boniecki., prof. Inga Iwasiów, Hans Gert Poettering, prof. Dariusz Rosati, Artur Daniel Liskowacki, prof. Janusz Faryś, bp Tadeusz Pieronek.

Prof. dr hab. Andrzej Rzepliński, były Prezes Trybunału Konstytucyjnego, profesor nauk prawnych, wykładowca akademicki, członek zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Doktor Honoris Causa Uniwersytetu w Osnabruck, odznaczony przez Papieża Franciszka medalem Pro Ecclesia et Pontifice.

Zapis video ze spotkania można zobaczyć na stronie Klubu Obywatelskiego Szczecin na Facebooku. Na stronie Platforma Video również na Facebooku jest rozmowa z prof. Rzeplińskim którą przeprowadziła Aleksandra Wasilewska. Monitor Szczeciński przeprowadził dwa wywiady z prof. Rzeplińskim na temat Unii Europejskiej i tego, czy jesteśmy dalej państwem demokratycznym. Wywiady wkrótce na stronie monitorszczecinski.pl i FB.

WJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here