Jesswein w Polityce

0
476

Po drugiej wojnie Szczecin przyciągnął tysiące żydowskich osadników. Stanowili niemal połowę mieszkańców miasta, ale nie znaleźli w nim dla siebie przyszłości.

Kolejny ważny tekst Rafała Jessweina w tygodniku „Polityka”. Tym razem o żydowskiej społeczności w powojennym Szczecinie. W ciągu kilku tygodni 1946 roku do Szczecina dotarło ponad 30 tysięcy Żydów, stanowili ok. 42% mieszkańców miasta.

Niestety dla większości z nich Szczecin był tylko przystankiem w podróży. Wyjeżdżali również dlatego, że nie wszyscy witali ich w Polsce z otwartymi rękami: „czasem obrzucano kamieniami wagony, którymi jechaliśmy”, „w tym samym budynku Polacy śpiewali pieśni, jak się morduje Żydów”, „pokazywali palcem po gardle”, „precz z Żydami, my was wszystkich wybijemy”.. Dochodziło do bandyckich napadów na Żydów, okradania ich, wymuszania okupu, pobić. Fala emigracji przyspieszyła gwałtownie po pogromie kieleckim.

Polecamy Państwu artykuł w najnowszej „Polityce” i książkę Rafała Jessweina „Enklawa” wydaną przez Wydawnictwo Kadruk przy wsparciu Miasta Szczecin

wit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here