„Jedno plemię”. Wydarzenia sierpnia ‘80

0
676

To one dały zgodę na rejestrację niezależnych związków zawodowych, przyznały pracownikom prawo do strajku, a komunistyczny rząd zobowiązał się także m.in. do budowy mieszkań i wprowadził wolne soboty. 40 lat temu zostały podpisane Porozumienia Sierpniowe. Właśnie o tych wydarzeniach przypomina wystawa plenerowa „1980. Jedno plemię”, która została oficjalnie otwarta 18 sierpnia br. na Placu Solidarności w Szczecinie.

Wystawa, która dostępna będzie do końca października br., przypomina czas przełamania w polskim społeczeństwie poczucia marazmu, lęku przed przyszłością i nadciągającym kryzysem gospodarczym. Sierpień ′80 pokazał, że społeczeństwo jest spragnione życia według demokratycznych reguł, gdzie każdy może zabrać głos i wyrazić swoje poglądy.

– Ta wystawa to nie tylko udokumentowanie tak bardzo ważnych wydarzeń, ale to przede wszystkim potrzeba skłonienia głowy przed wszystkimi, którzy byli ich świadkami. Pokazuje ona, że wtedy, kiedy człowiek bardzo chce, kiedy jest zdeterminowany, kiedy wierzy w to co robi, może bardzo wiele. Teraz możemy śmiało i zdecydowanie wypowiadać nasze myśli, bo przecież to był jeden z 35 postulatów, którzy stoczniowcy wypracowali. To były nie tylko postulaty socjalne czy mówiące o potrzebach zbudowania niezależnych związków zawodowych, ale dotyczyły także wolności słowa i wołały o prawdę – mówił podczas otwarcia wystawy Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek.

W Szczecinie strajki rozpoczęły się 18 sierpnia 1980 r. w Stoczni Remontowej „Parnica”, potem w dwóch wydziałach Stoczni imienia Adolfa Warskiego i w Stoczni „Gryfia”. Trwały one na Pomorzu Zachodnim 13 dni, a udział w nich wzięło kilkaset zakładów pracy. Porozumienie podpisali 30 sierpnia przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Marian Jurczyk i ówczesny wicepremier Kazimierz Barcikowski. Był to początek ruchu „Solidarność”, pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami, a rządem. Kolejne podpisano następnego dnia w Gdańsku.

Organizatorami wystawy są: Muzeum Narodowe w Szczecinie –Centrum Dialogu Przełomy oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here