Jazz Forum: Jazzowy Koncert Roku 2019 roku odbył się w Szczecinie!

0
1031

Szczeciński koncert Erykah Badu z zespołem Culture Revolution Keyona Harrolda i Sylwestra Ostrowskiego uznany został za najlepszy jazzowy koncert 2019 roku w Polce!

Wyniki dorocznej ankiety czytelników opublikował właśnie Jazz Forum – European Jazz Magazine. Występ charyzmatycznej wokalistki z pogranicza jazzu, soulu i hip hopu w Netto Arena (25 marca 2019) czytelnicy jedynego czasopisma jazzowego w Polsce ocenili wyżej, niż koncert Pata Metheny z Darkiem Oleszkiewiczem i Jonathanem Barberem podczas Bielskiej Zadymki Jazzowej czy występy Jazzmei Horn – gwiazdy ubiegłorocznego Jazz nad Odrą we Wrocławiu i Warsaw Summer Jazz Days.

Artystka nazywana „królową neo-soulu” przyjechała do Szczecina na zaproszenie saksofonisty i producenta Sylwestra Ostrowskiego oraz amerykańskiego trębacza, laureata nagrody Grammy Keyona Harrolda. Koncert odbył się w ramach festiwalu Szczecin Jazz.

To ekskluzywny koncert. Erykah Badu przyleciała tu specjalnie dla nas, z dziesięcioosobową ekipą, z dwudziestoma walizkami i całym zestawem sprzętu, w tym specjalnymi mikrofonami i zaraz po koncercie wraca do domu – powiedział przed koncertem Sylwester Ostrowski, inicjator i organizator występu międzynarodowej gwiazdy w Szczecinie. Jak powiedział w poprzedzającym występ specjalnym programie, przygotowanym dla Onet.pl przez Bartosza Węglarczyka, artystkę udało się zaprosić za pośrednictwem amerykańskiego trębacza Keyona Harrolda, z którym przyjaźni się od kilkunastu lat a którego poznał w Szczecinie, przy okazji legendarnego konkursu dla jazzmanów Zmagania Jazzowe. Po latach muzycy postanowili założyć wspólny zespół, aby dawać koncerty zarówno na najbardziej prestiżowych imprezach w Polsce (Targi Muzyczne Co Jest Grane 24, Szczecin Jazz, Jazz nad Odrą) czy wystąpić w najsłynniejszym klubie jazzowym świata Blue Note w Nowym Jorku. Wydali również swój wspólny album pn. Culture Revolution vol.1 – When You Are Here, w nagraniu którego udział wzięli, legenda amerykańskiego rapu Pharoahe Monch, znakomity wokalista Jermaine Holmes i polska wokalistka Paulina Przybysz.

Trzeba być zdeterminowanym – powiedział Sylwester Ostrowski odpowiadając na pytanie, jak udało mu się zaprosić gwiazdę tej wielkości na specjalny koncert do Szczecina – Jeśli jesteś rzetelny, ciężko pracujesz, sprawdzasz się jako muzyk i organizator, to po latach zaczyna to procentować i zyskujesz szansę na to, by wystosować takie zaproszenie. Jeśli masz trochę szczęście –to zaproszenie zostanie przyjęte.

Erykah Badu (Erica Wright) pochodzi z Dallas w Teksasie. Wszechstronna wokalistka i producentka jest rozchwytywaną, koncertującą artystką, której ogromny rozgłos przyniósł pierwszy album pn. Baduizm. Krążek pokrył się pięciokrotną platyną, sprzedał w ponad trzech milionach egzemplarzy, zdobył dwie nagrody Grammy i zrobił z Erykah Badu światową gwiazdę.
Artystka ma na swoim koncie 6 solowych albumów, wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Jest również cenioną aktorką. Zagrała w filmach Blues Brothers 2000, The Cider House Rules i House of D. Świetnie radzi sobie również w bussinesie, prowadząc wytwórnię płytową Control FreaQ Records, która m.in. pomaga młodym artystom w rozwoju kariery zawodowej oraz klub Black Forest Theater (Dallas, USA), w którym organizuje wydarzenia muzyczne i charytatywne.
(raj)

Fragmenty szczecińskiego koncertu można zobaczyć na Facebook https://www.facebook.com/szczecinjazz/videos/2773324039374288/?v=2773324039374288

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here