Iwasiów i Liskowacki

0
484

Inga Iwasiów i Artur Daniel Liskowacki to laureaci I i II edycji konkursu o Nagrodę Literacką „Jantar”. To nagroda marszałka województwa, która przyznawana jest za najlepszą książkę wydaną w minionym roku. Statuetki oraz nagrody finansowe zwycięzcom, 27 listopada w Książnicy Pomorskiej, wręczył Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Teresa Kalina.

„Ustanowienie takiej dorocznej nagrody to wspaniały pretekst do tego, aby zrobić przegląd dzieł, które powstały w minionym roku na Pomorzu Zachodnim. To także okazja, aby skierować naszą uwagę nie tylko na centra kultury, stolice regionu Szczecin, ale także na mniejsze ośrodki. Niestety ze względu na pandemię nie wręczyliśmy w zeszłym roku nagrody, stąd dzisiaj mamy do przekazania dwie statuetki. W tym trudnym czasie lockdownu i izolacji plusem jest to, że wielu z nas zintensyfikowało swój kontakt z książką” powiedział podczas uroczystości wręczania nagród marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Decyzją jury w pierwszej edycji konkursu nagrodzona została Inga Iwasiów za powieść „Kroniki oporu i miłości” wydaną przez wydawnictwo Świat Książki w 2019 r. W uzasadnieniu werdyktu podkreślona została aktualność tematu podjętego bez publicystycznej dosłowności opowieści, która „…najbardziej istotne i dramatyczne wydarzenia polskiego życia publicznego ostatnich kilku lat ukazuje w związku z sumą doświadczeń regionu…”.

Zwycięzca drugiej edycji konkursu to Artur Daniel Liskowacki. Jego książka „Hotel polski” opublikowana została przez Wydawnictwo FORMA w 2020 r. Prozę historyczną pisarza doceniono za „…mistrzostwo językowe i wahanie, jakiego uczy w obcowaniu z każdym zjawiskiem zbiorowej przeszłości, czyli za naukę cierpliwego i opóźniającego sądy wartościujące spotykania się z dwuznacznościami polskiej przeszłości…”.

Laureaci otrzymali statuetkę i gratyfikację finansową w wysokości 10 tys. zł.

red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here