Intensywny Rok Moniuszki na Pomorzu Zachodnim

0
772

W tym roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – kompozytora, dyrygenta, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej. Obchody Roku Moniuszki przyniosą na Pomorzu Zachodnim dziesiątki wydarzeń, wśród nich: premiery, koncerty, konferencje, wystawy i spotkania poświęcone dokonaniom wybitnego kompozytora.
Szczegóły poznaliśmy podczas konferencji prasowej w Operze na Zamku w Szczecinie, we wtorek 5 lutego br.
– Będziemy tę okazję obchodzić na Pomorzu Zachodnie wyjątkowo intensywnie, bo aż 20 podmiotów, instytucji publicznych i NGO-ów zaangażowało się w obchody. Będziemy mogli wziąć udział w kilkudziesięciu wydarzeniach poświęconych twórczości Stanisława Moniuszki. Nie tylko w największych ośrodkach kultury naszego regionu, Szczecina i Koszalinie, ale także w mniejszych miejscowościach, takich jak Połczyn Zdrój czy Tuczno – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.
Marszałek zapowiedział, że z okazji obchodów na zachodniopomorskie wyruszy specjalny Pociąg Moniuszkowski. Na jednym z nowoczesnych pojazdów Pomorza Zachodniego zostanie namalowany wizerunek kompozytora. – Wewnątrz będzie można znaleźć informacje o twórczości i życiu artysty. Pracujemy również nad tym, abyśmy mogli usłyszeć próbki muzyczne jego utworów podczas podróży – dodawał marszałek.
Obchody Roku Moniuszki odbędą się w całym kraju i objęte są patronatem UNESCO, jako wspólna rocznica Polski, Litwy i Białorusi. W obchody włączają się instytucje kultury, organizacje pozarządowe, podmioty gospodarcze, związki wyznaniowe, parafie, grupy artystów amatorów, a także szkoły i uczelnie artystyczne. W naszym wojewódzkie koordynatorem obchodów został dyrektor Opery na Zamku, Jacek Jekiel.
– Będzie to 50 wydarzeń w 10 miastach Pomorza Zachodniego, 8 scen plenerowych i 5 festiwali. Szacujemy, że nasze wydarzenia odwiedzi ok. 25 tys. osób. – podkreślał J. Jekiel.
Punktem kulminacyjnym będzie „Piknik z Moniuszką” na Jasnych Błoniach, podczas którego 200 par zatańczy poloneza skomponowanego przez S. Moniuszkę. Warsztaty taneczne poprowadzi Krystyna Mazurówna, a chętni już mogą się zgłaszać do Opery. Na pikniku nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin. Dla najmłodszych Opera przygotowuje grę miejską „MoniuszkoGo”, która połączy możliwości gry w sieci z przemieszczaniem się po realnych miejscach w pobliżu Jasnych Błoni. Tematem przewodnim będzie życie i twórczość kompozytor, a osoby, które najlepiej będą odpowiadały na pytania będą rywalizowały o atrakcyjne nagrody.
W niedzielę 5 maja na ulice Szczecina wyjedzie zabytkowy tramwaj. Wewnątrz pojazdu rozbrzmiewać będzie muzyka skomponowana przez Stanisława Moniuszkę, a podróż umilą artyści Opery na Zamku w strojach z epoki. Przejazd tramwajem będzie bezpłatny.
Przy ulicy Stanisława Moniuszki w Szczecinie oraz w Parku Kasprowicza przygotowana zostanie mobilna wystawa poświęcona twórczości kompozytora. W centralnych punktach miasta zawisną plakaty i bilbordy upamiętniające rocznicę urodzin oraz dorobek wybitnego twórcy.
Połczyn Zdrój zamierza upamiętnić artystę w specjalny sposób. W sobotę 4 maja odbędzie się uroczystość, podczas której amfiteatr w Parku Zdrojowym zyska patrona i będzie funkcjonował jako Amfiteatr im. Stanisława Moniszuki.
Pamięć zaniedbana
Stanisław Moniuszko urodził się w 1819 r. w Ubielu koło Mińska. Wychował się w polskiej rodzinie szlacheckiej. Następnie rodzina przeprowadziła się do Warszawy, gdzie muzyczną naukę odbierał u Augusta Freyera. W 1837 r. Moniuszko wyjechał do Berlina, by kształcić się u Carla Friedricha Rungenhagena. W 1840 zamieszkał w Wilnie, gdzie został organistą, a także komponował i organizował życie muzyczne w mieście. Po ponownych przenosinach do Warszawy w 1858 r. organizował w stolicy operę. Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery Halka i Straszny dwór.
– Jego kompozycje z szacunkiem odnoszą do symfoników niemieckich, mają oczywiste odniesienia do prostoty i liryzmu włoskiego, ale są przepojone tej ziemi i tego ludu. W związku z tym są niezwykle oryginalne – podkreślał Waldemar Dąbrowski – pełnomocnik Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. Organizacji Obchodów 200. Rocznicy Urodzin Stanisława Moniuszki.
W. Dąbrowski podkreślał, że jeszcze przed wojną pojawiały się postulaty, by twórczości Moniuszki nadać w polskiej kulturze nadać odpowiednie miejsce. Przez lata była ona niedoceniana i w pamięci zbiorowej zaniedbana.
Stanisław Moniuszko to wielki kompozytor, bez jego geniuszu nie byłoby polskiej opery narodowej. Stawiamy go na piedestale pośród innych polskich kompozytorów narodowych, takich jak Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Ignacy Jan Paderewski oraz Karol Szymanowski – czytamy w uchwale Senatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here