Informacje ws. koronawirusa #17

0
649

Jest plan na pomoc dla lokalnych przedsiębiorców. Gotowe są już procedury odraczania czynszów i podatków. Ponadto zapadła decyzja o dokapitalizowaniu funduszu pożyczkowego dla najmniejszych firm. W walkę z koronawirusem jeszcze aktywniej włączy się Straż Miejska – to najnowsze doniesienia na temat sytuacji w mieście. 

Podatek od nieruchomości

Przedsiębiorcy, którzy mają kłopot z płynnością finansową mogą wystąpić o odroczenie płatności podatku od nieruchomości. Termin zostanie wydłużony w każdym uzasadnionym przypadku. Jeśli w wyznaczonym czasie sytuacja finansowa przedsiębiorcy nadal nie będzie zadowalająca, będzie mógł, w drodze indywidualnego wniosku, po uzasadnieniu braku możliwości opłacenia podatku i opłaty prolongacyjnej, wystąpić o kolejną ulgę.
Wnioski są dostępne na:

– https://eurzad.szczecin.pl/chapter_51199.asp?soid=9E51B96EDC9F455DAA5F5E274C4A7B6F

– https://eurzad.szczecin.pl/chapter_51199.asp?soid=244BEED8084747AD8A5E8C7AB6A5D7FD
Opłata za czynsz

Każdy kto czuje się dotknięty przez kryzys może złożyć wniosek do Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych o odroczenie płatności. Złożenie wniosku – nawet przy nieopłacanym czynszu – daje możliwość nienaliczania karnych odsetek (począwszy od dnia 16 marca). Cała procedura w zakresie umorzenia, rozłożenia na raty itp. zgodnie z obowiązującymi przepisami, które wymagają całego szeregu innych dokumentów, zostanie przeprowadzona  po ustaniu sytuacji kryzysowej. Kluczowe jest to, aby złożyć wniosek, bo od momentu złożenia wniosku odsetki nie będą naliczane.Wnioski można składać pocztą tradycyjną lub elektroniczną, przesyłając je na adres ZBiLK lub przez platformę ePUAP.

Fundusz pożyczkowy 

10 mln zł zostanie przekazanych z budżetu Miasta (m.in.: z oszczędności i rezerwy finanswowej na regaty TSR 2021) na dokapitalizowanie funduszu pożyczkowego. Środki te będą mogły być przeznaczone np. na pożyczki dla przedsiębiorców i najmniejszych firm. 

 Chcemy, aby to był fundusz na podnoszenie lokalnej gospodarki po kryzysie. Chcemy wesprzeć rozwój przedsiebiorcow, bo drobne bieznesy są siłą gospodarki miasta – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Bony upominkowe

Plan pomocowy zakłada także stworzenie specjalnych bonów upominkowych, które szczecinianie będą mogli wykupywać, aby pomóc przetrwać w tym trudnym momencie ulubionym lokalnym firmom. Przekazane w ten sposób pieniądze w przyszłości będą mogli „odebrać” w formie usług lub produktów. Szczegóły są w trakcie opracowywania – niebawem podamy szczegół programu wzorowanego na nowojorskim „Kabbage”.

Pomocna dłoń dla lokalnych artystów

Dużą grupę osób, która mocno odczuje skutki pandemii są też lokalni artyści. Dlatego zadecydowano, że z jeszcze większą intensywnością niż dotychczas, w przyszłości będą oni uczestniczyć w imprezach i wydarzeniach organizowanych przez miasto.

Straż Miejska w akcji

Nieustannie apelujemy również o włączenie się do akcji #zostanwdomu i niewychodzenie na zewnątrz bez ważnej potrzeby. Mimo to do służb dociera wiele sygnałów o ignorowaniu tych zaleceń. Dlatego patrole Straży Miejskiej zostaną skierowane na najpopularniejsze tereny rekreacyjne oraz na place zabaw, aby pilnować bezpieczeństwa mieszkańców. Pamiętajmy, aby unikać tłumów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here