Gróbarczyk bajkopisarz

0
503

Stępki, statki, promy, okręty podwodne i cuda wianki… Minister Marek Gróbarczyk znowu plecie androny. Na wtorkowym posiedzeniu Komisji Gospodarki Morskiej posłowie usłyszeli kolejny zestaw bajek. Minister przestawił informację, w której podaje, że rząd „prowadzi działania zmierzające do aktywizacji przemysłu okrętowego i stworzył bardziej przyjazne środowisko, umożliwiające działalność stoczni na zasadach komercyjnych, co umożliwiło większe wykorzystanie ich potencjału”. 

Panie Ministrze niech Pan to powie załodze ST3, niech Pan ma trochę odwagi i się z nimi spotka…

Według Ministra bajkopisarza, jednym z jego największych sukcesów jest przygotowanie tzw. ustawy stoczniowej, która rzekomo ułatwiła naszym stoczniom produkcję statków. 

Wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Morskiej poseł Arkadiusz Marchewka tak komentuje wypowiedzi Ministra: „Kiedy usłyszałem te bajki, przytoczyłem kilka faktów, które pokazują, że jest zupełnie inaczej. W 2018 r. (najnowsze dane GUS) w polskich stoczniach zbudowano zaledwie 6 statków, tj. mniej o 50,0% w porównaniu z 2017 r. i o 75,0% w odniesieniu do 2010 r. Całkowita pojemność brutto (GT) statków, których produkcję sfinalizowano w 2018 r. wyniosła 11,4 tys. i była mniejsza o 83,6% niż w 2017 r. oraz o 70,4% w porównaniu z 2010 r. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt – miernik produktywności stoczni, przedstawiający pojemność rejestrową brutto (CGT). W 2018 r. pojemność ta wyniosła 27,4 tys. i była o 70,9% mniejsza od uzyskanej w 2017 r. i o 69,6% mniejsza niż w 2010 r. To są twarde dane, które pokazują jak w rzeczywistości wyglądają efekty polityki rządu PiS”. 

Może jednak redaktor z tzw. publicznego radia w Szczecinie ogłosi znowu sukces Ministra bajkopisarza, może znowu wyjdzie redaktorowi wzrost wskaźników, mimo, że twarde dane pokazują spadki… Dalej koledzy „dziennikarze” dobrej zmiany, do propagandowej roboty marsz…

Minister w czasie dyskusji powiedział też, że są pieniądze na budowę promu – tego promu, którego budowę rozpoczął prawie trzy lata temu! Szkoda tylko, że do dziś nie widać żadnych efektów. 

Zdaniem posła Marchewki „to kolejna zapowiedź bez pokrycia i zwykła ściema”.  Niestety pracownicy „rządowej” fabryki ST3, też nie doczekali się żadnych konkretów, były tylko bajki Ministra w stylu – rząd chce wspierać ten sektor gospodarki i wkrótce ma coś ogłosić. Na razie bez żadnych konkretów, żadnych planów, żadnych pomysłów… Tak wygląda rzeczywistość stoczniowa w wykonaniu prawych i sprawiedliwych.

wit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here