Głos Marszałka w sprawie prof. Iwasiów

0
885

Marszałek Olgierd Geblewicz w przededniu Święta Niepodległości wysłał list do prof. dr hab. Waldemara Tarczyńskiego Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego. Marszałek prosi Rektora aby „odmówił wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przeciwko profesor Indze Iwasiów”. Geblewicz podkreśla, że „profesor Iwasiów stała się symbolem wartości jakimi powinien się kierować Uniwersytet Szczeciński”.

O ukaranie prof. dr hab. Ingi Iwasiów wystąpił minister Czarnek. Marszałek przypomina, że prof. Iwasiów „potrafi aktywnie zabierać głos, gdy łamane są fundamentalne prawa człowieka (…) stawała w obronie mniejszości etnicznych i uchodźców, sprzeciwiała sie retoryce antysemickiej, wielokrotnie mówiła stanowcze „NIE” dla haseł nienawiści kierowanych do osób LGBT+”.

Dominikanin, O. Tomasz Dostatni, mieszkający od niedawna w Szczecinie, wprost mówił, że „Czarnek neguje naukę Kościoła, a jego wypowiedzi ocierają się o rasizm”.

Przypomnijmy, co pan Czarnek mówił w TVP – „Brońmy nas przed ideologią LGBT i skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy o jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym”. Po tych haniebnych słowach zaprotestowało wielu naukowców z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a rzeczniczka prasowa odcięła się od tych słów.

W obronie prof. Ingi Iwasiów wystąpiło kilkudziesięciu naukowców Uniwersytetu Szczecińskiego. https://monitorszczecinski.pl/list-poparcia-dla-profesor-ingi-iwasiow/ Profesorowie US napisali „solidaryzujemy się z Profesor Ingą Iwasiów, która od lat bezkompromisowo walczy o prawa kobiet, skutecznie przekonując, że prawa te są kwestią fundamentalną dla nas wszystkich, tak jak fundamentalne jest prawo do wolności od przemocy. Solidarnościowy – rozumiany tu jako – wspólnotowy aspekt naukowych, literackich i społecznych działań Pani Profesor, nie tylko inspiruje inne badaczki i badaczy, studentki i studentów, czytelniczki i czytelników, ale także bezustannie podtrzymuje i na nowo stwarza uniwersytet jako ideę”.

List – petycje w obronie prof. Iwasiów podpisało prawie 2.500 osób. https://www.petycjeonline.com/list_poparcia_dla_profesor_ingi_iwasiow.

Miejmy nadzieję, że głos Marszałka Olgierda Geblewicza będzie dla prof. dr hab. Waldemara Tarczyńskiego ważnym argumentem przy podejmowaniu decyzji. Marszałek zaznaczył, że list pana Czarnka to „naruszenie wolności jaką od lat cieszą się Uniwersytety”.
wit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here