Geblewicz i Marchewka do Dudy

0
780

Pan prezydent nawiedził Szczecin. Ściślej mówiąc Police. Patrzył na ściernisko, na którym za chwilę będzie polimerowisko. Kopalnia w Senegalu się nie udała, więc budujemy największą, najdroższą, najbardziej nowoczesną, najprawdziwszą, najdoskonalszą, najbardziej patriotyczną, najbardziej efektywną fabrykę w Europie a może nawet na świecie.
Cudowne zdjęcia zielonych dywanów, po których stąpała głowa państwa, już obiegły media. Poza zielonymi dywanami, piach i kamieni kupa. Ale widok ładny. Ładniejszy niż na terenach stoczniowych.

Tam też był prezydent, ale kilka lat temu. Zapewniał o odbudowie przemysłu stoczniowego. Określany mianem – Pinokio, polski premier nawet stukał młoteczkiem w sławną już stępkę. Miały być statki,
okręty i nic. Stępka rdzewieje a jeden kadłub, który zdołano zbudować posklejano taśmą klejącą.
Przy okazji, wcale nie wyborczej wizyty pana Dudy, poseł Marchewka i marszałek Geblewicz wystosowali list w którym zwracają uwagę na rzeczywiste problemy Pomorza Zachodniego i Szczecina.
List ma adresata, ale nie ma adresu. Autorzy listu pewnie przewidzieli, że list pójdzie na Berdyczów.
Geblewicz i Marchewka zwracają uwagę na upadłość ST3 Offshore, na sytuację PŻM, Stoczni Szczecińskiej czy Stoczni Gryfia. Ich zdaniem „pandemia niekompetencji w tej dziedzinie może się okazać tragiczna w skutkach dla całego regionu i jego mieszkańców”.
Poniżej cały list do Prezydenta Dudy, kandydata na prezydenta.
Wit


Szczecin, 1 czerwca 2020 roku

Pan Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Prezydencie,

Pańska wizyta na Pomorzu Zachodnim jest okazją do zwrócenia uwagi na problemy regionu, które wkrótce mogą stać się poważną przeszkodą na drodze jego rozwoju. Kiedy w 2015 roku odwiedził Pan przed wyborami prezydenckimi Szczecin, mówił Pan między innymi o tym, że trzeba odbudować polski przemysł stoczniowy. „ Nie może być tak, żeby 38-milionowy naród nie miał stoczni! Stoczni już niestety nie ma, ale popatrzcie, co się dzieje za tą bramą. To firmy, czasem drobne, czasem jeszcze większe, które na tym terenie zaczęły swoją pracę. Ja nie mam żadnych wątpliwości, że musimy w naszym kraju odbudować nowoczesny przemysł stoczniowy, nowoczesny przemysł morski” – to są Pańskie słowa.

Symbolem odbudowy przemysłu stoczniowego przez obecny rząd stała się stępka pod budowę promu, która od prawie trzech lat rdzewieje na stoczniowej pochylni.

Pragniemy Pana poinformować, że kilka tygodni temu upadłość ogłosiła jedna z najnowocześniejszych firm w branży morskiej – ST3 Offshore. Przyczynił się do tego szereg fatalnych błędów menedżerskich popełnionych przez reprezentantów skarbu państwa, czyli osób z nominacji PiS. Jak dotąd nikt nie rozliczył osób odpowiedzialnych za tę sytuację. Nikt nie okazał wsparcia dla ludzi, którzy stracili pracę m.in. poprzez pomoc w poszukiwaniu inwestora, dopóki jest jeszcze szansa na ratowanie firmy.

Kolejna kluczowa dla zachodniopomorskiej gospodarki firma – Polska Żegluga Morska – jest kierowana przez tymczasowego zarządzającego, a od pracowników płyną niepokojące sygnały, że los flagowego przedsiębiorstwa wisi na włosku. Podobnie trudna sytuacja panuje w Szczecińskiej Stoczni Remontowej Gryfia, a ze Stoczni Szczecińskiej, która nie doczekała się na obiecane przez rząd pieniądze na odbudowę, odchodzą kolejni dzierżawcy.

Może się zatem okazać, że do końca Pańskiej kadencji państwowy przemysł stoczniowy na Pomorzu Zachodnim i największy polski armator zostaną unicestwione przez ludzi „dobrej zmiany”. Brak w programie Pańskiej wizyty jakiegokolwiek odniesienia się do branży morskiej odczytujemy, jako symboliczne przyznanie się do całkowitej porażki w tym zakresie. Apelujemy o pochylenie się nad opisanymi problemami, bo szeroko pojęta branża morska zawsze była jednym z filarów zachodniopomorskiej gospodarki.

W czasach nieuchronnego kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa, pandemia niekompetencji w tej dziedzinie może się okazać tragiczna w skutkach dla całego regionu i jego mieszkańców.

Z poważaniem,

Arkadiusz Marchewka

Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej

p.o. Przewodniczącego Regionu Zachodniopomorskiego Platformy Obywatelskiej RP

Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Wiceprzewodniczący Regionu Zachodniopomorskiego Platformy Obywatelskiej RP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here