Europa wobec Kurdów

1
1127

Fundacja Europejska zaprasza w piątek 29 listopada b.r., na debatę „Europa wobec Kurdów”. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego. Każdy z prelegentów będzie miał 10 minut na prezentacje swojego zagadnienia. Następnie dyskusję moderować będą Shivan Fate i Jarosław Dobrzyński. 

W debacie swój udział zapowiedzieli: dr hab. Fuad Jomma,  absolwent Instytutu Politologii na Uniwersytecie Gdańskim, adiunkt w Instytucie Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z problematyką Bliskiego Wschodu. Prowadzi badania naukowe dotyczące przemian politycznych w Syrii i zróżnicowania społeczeństwa tego państwa ze względu na religię, pochodzenie etniczne i narodowe. Autor wielu książek naukowych, artykułów i opracowań m.in. „Kurdowie i Kurdystan”. Tematem jego wypowiedzi będzie „Kurdowie – czyli kto i gdzie?”

Dr hab. Bartłomiej H. Toszek,  absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, adiunkt w Instytucie Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, specjalista od Wielkiej Brytanii i procesów integracji w Unii Europejskiej, autor monografii naukowych, wielu artykułów naukowych i recenzji. Tematem jego wypowiedzi będzie „Polityka Wielkiej Brytanii wobec Kurdów po I Wojnie Światowej”, 

Dr Angelo Rella, konsul Honorowy Włoch w Szczecinie, adiunkt, kierownik Katedry Italianistyki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, uhonorowany tytułem Ambasador Szczecina, autor wielu publikacji naukowych z dziedziny literatury włoskiej. Tematem jego wypowiedzi będzie „Republika włoska wobec kwestii kurdyjskiej”,poseł do Parlamentu Europejskiego

Bartosz Arłukowicz, lekarz pediatra, poseł 3 kadencji Sejmu RP, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, minister zdrowie w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz, kawaler Orderu Uśmiechu, obecnie poseł w Parlamencie Europejskim, który uzyskał prawie 240 tysięcy głosów. Tematem jego wystąpienia będzie „Parlament Europejski wobec sytuacji Kurdów”

Redaktor Witold Repetowicz, doktorant na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, reporter i dziennikarz, korespondent Polskiej Agencji Prasowej, ekspert do spraw Bliskiego Wschodu i terroryzmu, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu jagiellońskiego, ekspert Fundacji im. Kazimierza Puławskiego, współpracownik portalu defence24, tygodnika Do Rzeczy, Polski Zbrojnej i Tygodnika Powszechnego. Autor książki „Nazywam się Kurdystan”. Tematem jego wystąpienia będzie „Relacja naocznego świadka”.

Wprowadzenie do debaty – Wojciech Hawryszuk, prezes Fundacji Europejskiej. Otwartą debatę poprowadzi znany dziennikarz telewizyjny Jarosław Dobrzyński oraz Shivan Fate, Polak kurdyjskiego pochodzenia, radny powiatowy w Policach. Współorganizatorem debaty jest Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego. Wstęp na debatę jest otwarty. 

Debata odbędzie się w godzinach 11-13 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Krakowskiej 71-79.  Debata będzie transmitowana w internecie. Podczas debaty prezentowane będą aktualne zdjęcia Witolda Repetowicza z okresu interwencji tureckiej wobec Kurdów. 
red.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here