Europa wobec Kurdów

0
1306

Relacja naocznego świadka – to temat wystąpienia Witolda Repetowicza, eksperta od spraw Bliskiego Wschodu.

„Turecka inwazja na Syrię Północno-Wschodnią napotka z całą pewnością na zdecydowany opór ze strony Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). Oznacza to, że walki będą długie i krwawe. Można się też spodziewać setek tysięcy uchodźców i tysięcy ofiar cywilnych. W oddziałach zaangażowanych po stronie tureckiej znajduje się wielu terrorystów walczących wcześniej w szeregach Państwa Islamskiego i Al Kaidy. Turcja chce dokonać gigantycznej czystki etnicznej na terenach przez siebie zdobytych, wyganiając z domów kilkaset tysięcy tamtejszych mieszkańców i przesiedlając tam pochodzących z zachodniej Syrii arabskich uchodźców przebywających obecnie w Turcji”.

Witold Repetowicz pracował w Polskiej Agencji Prasowej jako korespondent na Bliskim Wschodzie. Publikuje m.in. na Defence24.pl, w „Do Rzeczy”, „Polsce Zbrojnej” czy „Tygodniku Powszechnym”. Jest autorem serii reportaży telewizyjnych o sytuacji humanitarnej na Bliskim Wschodzie i uchodźcach z Syrii – m.in.: „Życie po Państwie Islamskim”, „Powroty do ruin”, „Marazm i nadzieja”. Od 16 listopada do 22 grudnia 2017 roku był więziony przez syryjski wywiad wojskowy. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie jest doktorantem na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Autor książek „Allah Akbar. Wojna i Pokój w Iraku” oraz „Nazywam się Kurdystan”.

W debacie wezmą udział także dr hab. Bartłomiej H. Toszek, dr hab. Fuad Jomma, dr Angelo Rella i poseł do Parlamentu Europejskiego Bartosz Arłukowicz. Debatę poprowadzą Jarosław Dobrzyński i Shivan Fate.  Współorganizatorem debaty jest Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego. Wstęp na debatę jest otwarty. Debata odbędzie się 29 listopada 2019 roku w godzinach 11-13 na Wydziale Nauk Społecznych US przy ul. Krakowskiej 71-79.

wit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here