Europa wobec Kurdów

0
899

Czy znasz jakiegoś Kurda? Czy wiesz ilu Kurdów mieszka w Polsce, w Szczecinie? Może jadłeś coś w szczecińskiej restauracji Aramia, znanej też z kuchennych rewolucji Magdy Gessler. Według Tripadvisor na pięć gwiazdek – Aramia oceniana jest na cztery. Czy wiecie, że właściciel jest Syryjczykiem, fantastycznym lekarzem, a restauracje założył głównie dlatego, żeby jego rodzina i znajomi uciekający z Syrii mieli gdzie pracować?

Tak, wielu Kurdów ucieka ze swoich terenów, uciekają od wojny, zdradzani od lat przez Francję, Wielką Brytanię a teraz Stany Zjednoczone. Uciekają by żyć, nie roznoszą chorób i pasożytów… Kim są Kurdowie, gdzie zamieszkiwali, jaka jest ich historia? – to jeden z tematów debaty „Europa wobec Kurdów”, która odbędzie się 29 listopada w Szczecinie. „Kurdowie – czyli kto i gdzie” – o tym opowie dr hab. Fuad Jomma, absolwent Instytutu Politologii na Uniwersytecie Gdańskim, adiunkt w Instytucie Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z problematyką Bliskiego Wschodu. Prowadzi badania naukowe dotyczące przemian politycznych w Syrii i zróżnicowania społeczeństwa tego państwa ze względu na religię, pochodzenie etniczne i narodowe. Autor wielu książek naukowych, artykułów i opracowań m.in. „Kurdowie i Kurdystan”.
W debacie udział wezmą także dr hab. Bartłomiej H. Toszek,  Konsul Honorowy Republiki Włoskiej w Szczecinie dr Angelo Rella, poseł do Parlamentu Europejskiego Bartosz Arłukowicz oraz Witold Repetowicz. Debatę poprowadzą Jarosław Dobrzyński i Shivan Fate. 

Współorganizatorem debaty jest Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego. Wstęp na debatę jest otwarty. Debata odbędzie się w godzinach 11-13 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Krakowskiej 71-79.  

wit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here