Europa wobec Kurdów

0
1557

Jaki jest klimat wobec kwestii kurdyjskiej w Parlamencie Europejskim? Czy Bruksela przymyka oko na działania prezydenta Turcji? Czy głos Kurdów jest słyszany w Europie? Czy jest to sprawa istotna dla Unii Europejskiej? 
To tematy do których odniesie się poseł do Parlamentu Europejskiego Bartosz Arłukowicz podczas piątkowej debaty w Szczecinie na Uniwersytecie Szczecińskim.

Fundacja Europejska zaprasza w piątek 29 listopada b.r., o godz. 11.00 na debatę „Europa wobec Kurdów”. Każdy z 5 prelegentów ma 10 minut na zaprezentowanie tematu, następnie pytania od prowadzących i uczestników spotkania.

W debacie oprócz posła Bartosza Arłukowicza, udział wezmą: dr hab. Fuad Jomma,  absolwent Instytutu Politologii na Uniwersytecie Gdańskim, adiunkt w Instytucie Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z problematyką Bliskiego Wschodu. Prowadzi badania naukowe dotyczące przemian politycznych w Syrii i zróżnicowania społeczeństwa tego państwa ze względu na religię, pochodzenie etniczne i narodowe. Autor wielu książek naukowych, artykułów i opracowań m.in. „Kurdowie i Kurdystan”. Tematem jego wypowiedzi będzie „Kurdowie – czyli kto i gdzie?”dr hab. Bartłomiej H. Toszek,  absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, adiunkt w Instytucie Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, specjalista od Wielkiej Brytanii i procesów integracji w Unii Europejskiej, autor monografii naukowych, wielu artykułów naukowych i recenzji. Tematem jego wypowiedzi będzie „Polityka Wielkiej Brytanii wobec Kurdów po I Wojnie Światowej”, dr hab. Angelo Rella, konsul Honorowy Włoch w Szczecinie, adiunkt, kierownik Katedry Italianistyki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, uhonorowany tytułem Ambasador Szczecina, autor wielu publikacji naukowych z dziedziny literatury włoskiej. Tematem jego wypowiedzi będzie „Republika włoska wobec kwestii kurdyjskiej”,redaktor Witold Repetowicz, doktorant na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, reporter i dziennikarz, korespondent Polskiej Agencji Prasowej, ekspert do spraw Bliskiego Wschodu i terroryzmu, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu jagiellońskiego, ekspert Fundacji im. Kazimierza Puławskiego, współpracownik portalu defence24, tygodnika Do Rzeczy, Polski Zbrojnej i Tygodnika Powszechnego. Autor książki „Nazywam się Kurdystan”. Tematem jego wystąpienia będzie „Relacja naocznego świadka”.

Otwartą debatę poprowadzi znany dziennikarz telewizyjny Jarosław Dobrzyński oraz Shivan Fate, Polak kurdyjskiego pochodzenia, radny powiatowy w Policach. Współorganizatorem debaty jest Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie (dr hab. Fuad Jomma), Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego. Wstęp na debatę jest otwarty. Debata odbędzie się w godzinach 11-13 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego   Debata będzie transmitowana w internecie. Podczas debaty prezentowane będą aktualne zdjęcia Witolda Reptowicza z okresu interwencji tureckiej wobec Kurdów. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego,  przy ul. Krakowskiej 71-79.  sala 155 na pierwszym piętrze.    

red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here