Europa jutra

0
446

Wartości Unii Europejskiej, przyszłość Unii i Ukrainy, kierunki rozwoju i zagrożenia oraz ekonomiczne aspekty sytuacji w strefie euro – to tematy, które przewijały się podczas dyskusji w Centrum Dialogu Przełomy. „Europa Ojczyzn czy integracja. Przyszłość Unii Europejskiej i Ukrainy”.

W debacie uczestniczyli: prof. Stanisław Flejterski, dr Marek Tałasiewicz, Bogna Czałczyńska i Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie Henryk Kołodziej.

W dyskusji bardzo mocno zabrzmiał głos Henryka Kołodzieja, który przypomniał, że Ukraińcy tęsknią za Unią, chcą w niej być, chcą się rozwijać w ramach Unii Europejskiej, tymczasem Polacy czasami nie doceniają tego, że są w Unii. Niezrozumiałe według niego są agresywne głosy niektórych polityków, czy nawet ministrów w Polsce kwestionujących Unię Europejską.

Zrozumienie wśród osób uczestniczących w debacie wzbudziło stwierdzenie prof. Flejterskiego, że mielibyśmy lepszą sytuację w naszym kraju, gdyby Polska przyjęła euro. Więcej o konferencji w materiałach filmowych, które już są dostępne na stronie www.minitorszczecinski.pl i stronie Monitora na Facebook-u. Pierwsza cześć relacji z wypowiedziami prof. Flejterskiego i dr Tałasiewicza. https://youtu.be/Bwi2ZCm8n_M

Debat była też okazją do promocji książki wydanej przez Fundację Europejską „Europa jutra. Stany Zjednoczone Europy czy Europa Ojczyzn?” Teksty kilkunastu osób publikowane były w portalu monitorszczeciski.pl Wśród autorów są m.in.: Tomasz Dostatni OP, Jarosław Makowski, prof. Bartłomiej H. Toszek, prof. Jana Maria Piskorski, prof. Bogusław Liberadzki, Rafał Zahorski, ks. Kazimierz Sowa, prof. Bogusław Liberadzki a także uczestnicy debaty w Centrum Dialogu Przełomy.

Wydarzenie realizowane w ramach „Program Społecznik 2022-2024”. Program zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. #PomorzeZachodnie #ProgramSpołecznik #społecznik #KARR

red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here