Elektryczne autobusy w Szczecinie oraz kolejne dobre wiadomości dla rowerzystów

0
711
Podpisanie umów na zakup elektrycznych autobusów w Szczecinie oraz modernizację ścieżki rowerowej. Na zdjęciu od lewej prezydent Szczecina Piotr Krzystek, zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz i burmistrz Stepnicy Andrzej Wyganowski.

Szczeciński tabor zwiększy się o pięć nowych autobusów niskopodłogowych o napędzie elektrycznym. Zgodnie z założeniami pojazdy będą wykorzystywane do obsługi tras na obrzeżach Szczecina oraz Gminy Dobra Szczecińska. Zmodernizowana zostanie także droga rowerowa Stepnica – Widzieńsko. Realizacja tych inwestycji możliwa jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Regionalnego Programu Operacyjnego, wspierającego działania ekologiczne. Marszałek województwa Olgierd Geblewicz zawarł umowy gwarantujące otrzymanie środków w poniedziałek, 21 maja 2018 r. w Szczecinie. Ze strony beneficjentów podpis na dokumentach złożyli prezydent Szczecina Piotr Krzystek oraz burmistrz Stepnicy Andrzej Wyganowski.

Zakup autobusów oraz modernizacja ścieżki rowerowej realizowana jest w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). – ZIT to nowy mechanizm w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, który ma ułatwiać życie w obszarach metropolitalnych. Został wymyślony do tego, aby te najsilniejsze ośrodki miejskie w całej Europie rozwijały się jeszcze lepiej. A do tego, żeby jeszcze lepiej się rozwijały, potrzebna jest integracja z gminami ościennymi – mówił podczas konferencji prasowej Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Niewątpliwie jednym z wyzwań w obszarach metropolitalnych jest kwestia transportu. Jako Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego podjęliśmy się dużego wyzwania – budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Robimy w zakresie integracji transportowej bardzo dużo, ale nie zapominamy o innych środkach  transportu – wyjaśniał marszałek Geblewicz przed podpisaniem umów.

Na wsparcie projektów z działania 2.2, a więc wspierających gospodarkę niskoemisyjną przeznaczonych zostało ponad 212 mln zł. Dofinansowanie przyznano dotychczas 20 projektom na łączną kwotę blisko 180 mln zł. W grupie tej znalazły się projekty Gminy Miasta Szczecin – Zakup taboru autobusowego elektrycznego – w ilości sztuk 5 oraz Gminy Stepnica Modernizacja drogi rowerowej Stepnica – Widzieńsko.

– Autobusy elektryczne trafią do spółki Klonowica, bo ta operuje na największej liczbie linii w mieście. Zależy nam, by transport był jak najbardziej ekologiczny. Tym zakupem rozpoczynamy erę autobusów elektrycznych –  mówił podczas podpisywania umowy prezydent Szczecina Piotr Krzystek i zapowiedział, że będzie starał się o kolejne środki na ten cel.

Zgodnie z założeniami nowy elektryczny tabor autobusowy będzie wykorzystywany do obsługi tras komunikacji miejskiej na obrzeżach Szczecina oraz Gminy Dobra Szczecińska. Wartość całkowita projektu to 15 mln zł, a dofinansowania 5,7 mln zł.

Dzięki eurofunduszom Urzędu Marszałkowskiego zmodernizowana zostanie także droga rowerowa o długości 6,74 km relacji Stepnica – Widzieńsko. Dodatkowy element inwestycji stanowi utworzenie punktów przesiadkowych w miejscowościach Stepnica i Widzieńsko, wyposażonych m.in. w stojaki rowerowe. – Cieszę się, z podpisania umowy na realizację kolejnego projektu. Turystyka rowerowa każdego roku rozwija się. Gmina jest także atrakcyjna dla żeglarzy, którzy zabierają ze sobą  rowery – mówił podczas spotkania burmistrz Andrzej Wyganowski.

Wartość projektu realizowanego przez Gminę Stepnica to ponad 1 mln zł, a dofinansowania 657 tys. zł. Zakończenie realizacji projektu powinno nastąpić do końca września 2018 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here