Dzień Judaizmu

0
738

Pod hasłem „Moje myśli nie są myślami waszymi” zaczerpniętym z Księgi Izajasza (Iz 55,8) obchodzony będzie 17 stycznia jubileuszowy, 25. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

Dzień Judaizmu ustanowiony został przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku i obchodzony jest corocznie 17 stycznia, tj. w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

W specjalnym Słowie z okazji 25. Dnia Judaizmu bp Rafał Markowski zaznacza, że należy stale przypominać o tym, że chrześcijaństwo wywodzi się z religii żydowskiej. Zdaniem biskupa Markowskiego „tracąc z nią kontakt, odcinamy swoje korzenie, pozbawiając się soków niezbędnych do życia a głównym celem Dnia Judaizmu jest przypominanie o źródłach wiary katolickiej i jej pogłębianie”.

W Szczecinie najważniejszym wydarzeniem Dnia Judaizmu będzie spotkanie u szczecińskich Dominikanów. Organizuje je Tomasz Dostatni OP. W ubiegłym roku wydarzenie u szczecińskich Dominikanów, z udziałem Mikołaja Rozena szefa diaspory żydowskiej w Szczecinie spotkało się z dużym zainteresowaniem. Poniżej zdjęcia:

W najbliższy poniedziałek, 17 stycznia oprócz wspólnej modlitwy którą poprowadzi dominikanin Tomasz Dostatni, luteranin Sławomir Sikora i prawosławny ksiądz Paweł Stefanowski przewidziano interesujące wystąpienia pod hasłem – Żydzi w Szczecinie. Rafał Jesswein, publicysta m.in: Monitora Szczecińskiego opowie o „Enklawie Niebuszewo”. Warto przypomnieć, że Rafał Jesswein wydał ostatnio książkę „Enklawa” w której jeden z rozdziałów jest poświęcony kilkudziesięciu tysiącom Żydów, którzy po II Wojnie Światowej osiedlili się w Szczecinie, głównie w dzielnicy Niebuszewo. Dr hab. prof. US, Eryk Krasucki autor m.in: „Historia kręci Drejdlem. Z dziejów (nie tylko) szczecińskich Żydów”, opowie o losach, historii Żydów „Do II Wojny Światowej, do deportacji”. Dr hab. prof. US Radosław Ptaszyński, członek Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich, publicysta „Tygodnika Powszechnego” opowie o „Adinie Blady – Szwajger”.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.00 w kościele Dominikanów przy Placu Ofiar Katynia 1.

wit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here