Dworzec Szczecin Główny zmienia się

0
1392

Przebudowa dworca potrwa do czerwca 2019r. Na peronie drugim zostanie położona nawierzchnia, zamontowane nowe wiaty i cała niezbędna infrastruktura. Później prace przeniosą się na peron trzeci.

To drugi etap modernizacji dworca. Jego głównym celem jest poprawienie wygody podróżnych korzystających z peronów nr 2 i 3, a także usunięcie barier architektonicznych, zwłaszcza tych utrudniających dotarcie do peronu czwartego. Stara kładka zostanie zadaszona i wyposażona w windy. Powstanie łącznik nad peronem trzecim, który połączy ją
z nową kładką. Po zakończeniu modernizacji dworzec Szczecin Główny będzie jednym z najnowocześniejszych w kraju. Będą mogły z niego korzystać osoby z ograniczoną możliwością poruszania się. Na peronach poza nowymi wiatami i ławkami pojawią się również tablice informacyjne, oświetlenie i monitoring. Nawierzchnia peronów będzie antypoślizgowa. Wykonano już system odwadniający, przygotowano fundamenty pod nowe wiaty, ustawiane są krawędzie peronu. Trwają również prace związane z przedłużeniem o 300 metrów toru nr 1 przy peronie drugim. Na ten tor będą mogły wjeżdżać długie składy pociągów dalekobieżnych. Trzy przęsła historycznych wiat zdemontowane z peronu drugiego trafią na peron pierwszy. Uzupełnią tam brakujący fragment zadaszenia przed starą kładką. Pozostała część przedwojennych konstrukcji z peronu drugiego i trzeciego zostanie zmagazynowana. Być może będą wykorzystane w przyszłości w innym miejscu.
Wartość prac to prawie 74 mln zł. PKP PLK ubiega się o dofinansowanie przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here