Duma Pomorza rusza na tory

0
825

To pierwszy taki pociąg w Polsce. Jeden z zachodniopomorskich Impulsów kursować będzie w barwach Pogoni Szczecin.  W piątek 7 września br. po raz pierwszy wyjechał na tory. Była to okazja dla kibiców by zobaczyć pociąg, zwiedzić jego wnętrze i spotkać się z piłkarzami. To również finał wielkiej wymiany taboru na Pomorzu Zachodnim.

Żaden inny region w Polsce nie ma takiego piłkarskiego pociągu. Zaprezentowany pojazd nosi nazwę inspirowaną klubem, jego barwy, a w środku przedstawia historię drużyny. Chętnych, by zrobić sobie zdjęcie z granatowo-bordowym Impulsem nie brakowało, podobnie jak chętnych na autografy piłkarzy Pogoni, którzy wzięli udział w uroczystej prezentacji pociągu na dworcu głównym w Szczecinie.

Impuls „Duma Pomorza” to ostatni z pojazdów z wielkiego zamówienia, które zrealizowało województwo. Łącznie zakupiono w ramach tego zlecenia 27 tzw. EZT (elektryczny zespół trakcyjny) za ponad 400 mln zł. Wszystko to ze wsparciem środków unijnych, w tym Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

– To szczególny dla nas dzień. Dwa lata temu rozpoczęliśmy dostawy z całej serii 27 pojazdów. Pierwszy z nich był niespodzianką dla mieszkańców Pomorza Zachodniego, bo był to Złoty Pociąg. Kibice nam podpowiedzieli, że ostatni pociąg z tego zamówienia powinniśmy nazwać „Duma Pomorza”. Dziś ten pociąg oddajemy do użytku mieszkańców regionu i kibiców. Tym samym jesteśmy pierwszym regionem, który ma na torach w 100% nowoczesne pojazdy w przewozach regionalnych – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Impuls z wymalowanymi barwami Pogoni Szczecin pojawiać się będzie na wielu trasach Pomorza Zachodniego. Podobnie jak pozostałe Impulsy, tak i ten wyprodukowany został przez firmę Newag, którą podczas spotkania reprezentował prezes Zbigniew Konieczek.

– Ten pociąg, który trafia do pasażerów, do kibiców, to też wyraz naszego klubowego dbania o to, aby Zachodniopomorskie było razem, byśmy budowali lokalną społeczność. Zależy nam na tym od 70 lat. Dziękuję w imieniu kibiców – powiedział Jarosław Mroczek, prezes Pogoni Szczecin.

Pogoń to sportowa wizytówka regionu, najbardziej rozpoznawalny klub w województwie, dwukrotny wicemistrz Polski, trzykrotny finalista Pucharu Polski. W tym roku świętuje 70-lecie powstania. Historię poznają też pasażerowie – wnętrze zostało wzbogacone o elementy przedstawiające wizerunki najważniejszych postaci w dziejach klubu, m.in. Mariana Kieleca, Floriana Krygiera, Stefana Żywotki, Lucjana Kosobuckiego.

Wymiana za miliard

Wraz z powitaniem „Dumy Pomorza” dobiegł końca proces wymiany taboru, którego właścicielem jest województwo. Jesteśmy jedynym regionem w Polsce, w którym wszystkie połączenia regionalne realizowane są nowoczesnym, nowym, bądź zmodernizowanym taborem. Flota kolejowa województwa liczy aktualnie 75 pojazdów, w tym 18 spalinowych i 57 elektrycznych, zakupionych za kwotę ponad 1 miliarda złotych!

Województwo Zachodniopomorskie realizuje długofalową strategię zakupu taboru od 2009 roku. W ramach ostatniego zamówienia, razem z pociągami na Pomorze Zachodnie trafił symulator, który pozwala szkolić maszynistów w warunkach zbliżonych do tych, jakie napotkają w prawdziwych pojazdach.  Symulator wiernie oddaje technologie zastosowane w Impulsach. To o tyle ważne, że Pomorze Zachodnie dysponuje aż 40 pojazdami tego typu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here