Drogi jak lot

0
429Połączenia lotnicze Szczecina z Warszawą są dwa trzy razy droższe niż połączenia oferowane przez lot na trasach Zielona Góra – Warszawa i Poznań – Warszawa. Co więcej pasażerowie ze Szczecina płacą za przelot do stolicy kraju więcej nawet niż osoby, które chciałyby do Warszawy dostać się z Londynu – takie wnioski płyną z posiedzenia Sejmikowej komisji poświęconej sytuacji lotniska w Goleniowie.

Sprawę drogich biletów LOT-u nagłośnił Wojciech Dorżynkiewicz, radny województwa zachodniopomorskiego, który  na jednej z komisji Sejmiku przedstawił, ściągnięte ze strony LOT-u, dane z cenami biletów. Z przedstawionych przez Dorżynkiewicza danych wynika, że na przykład za lot ze Szczecina do Warszawy (wylot 18 listopada i powrót 25 listopada) trzeba zapłacić 502 zł. W tym samym dniu podróż na trasie Londyn-Warszawa-Londyn kosztuje 427 zł, a za lot z Zielonej Góry byśmy zapłacili 218 zł.

Skąd takie różnice w cenie?

LOT jest monopolistą. Pasażerowie nie mają atrakcyjnych alternatyw. Na skutek polityki PiS Ryanair zlikwidował połączenie Szczecin – Warszawa. Dzięki irlandzkiemu przewoźnikowi do stolicy kraju można było się dostać nawet za 29 złotych.

Alternatywą nie jest również podróż pociągiem. PKP nie radzi sobie z  modernizacją magistrali kolejowej Szczecin. Remont idzie ślamazarnie, a podróż do Warszawy pociągiem średnio trwa 8 godzin.

Przedstawiciele LOT-u sami przyznali, że wysokie ceny biletów ze Szczecina to kwestia braku konkurencji i dużego popytu na bilety. Polityka cenowa LOT-u jest niezwykle niekorzystna dla mieszkańców Pomorza Zachodniego. LOT jako spółka, która należy do Skarbu Państwa powinna uwzględniać potrzeby mieszkańców, a nie wykorzystywać swoją pozycję monopolistyczną.

Radni w trakcie komisji przegłosowali stanowisko, w którym domagają się od LOT-u uczciwego traktowania pasażerów i dokonania obniżki cen biletów na relacji Szczecin – Warszawa. Taką obniżkę mogłoby spowodować na przykład zwiększenie liczby połączeń i podstawianie przez LOT większych samolotów na kursy z Goleniowa.

Apel trafi na najbliższe posiedzenie Sejmiku Województwa.

red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here