Dr Łuczak w akcji

0
315

Dziękuję wszystkim obecnym za pracę na cmentarzu przykościelnym w Barnisławiu, w szczególności mieszkańcom gminy Kołbaskowo i Barnisławia oraz proboszczowi ks. kan. Krzysztofowi Traczowi z Kołbaskowa.

Cmentarz został zniwelowany za pomocą spychacza w 1999 roku, nie spodziewałem się więc znaleźć zbyt wiele, a na pewno nic zachowanego w całości. Część nagrobków odnaleźliśmy w murze przykościelnym, inne rozbite na fragmenty wstępnie podzieliliśmy na zespoły, z których będziemy starali się złożyć płyty aby zobaczyć do kogo należały.

Odnaleźliśmy dużo fragmentów, kutych i odlewanych, ozdobnych krat, okalających dawne groby. Udało nam się odnaleźć 144-letni krzyż żeliwny należący do zmarłych trojaczków urodzonych 4 października 1878 roku w Barnisławiu z rodziny Braatz: Anny Marii (zm. 5 października 1878 o 3 nad ranem), Barthy Emmy (zm. 6 października 1878 roku o 4 nad ranem) oraz Marty Alwine (zm. 7 października 1878 roku o 7 nad ranem). Były córkami właściciela gospodarstwa i sołtysa Barnisławia – Johanna Braatza i Wilhelmine Braatz z d. Mante. Johann i Wilhelmina mieli jeszcze jedno dziecko 10 lat później, dziewczynka zmarła przy porodzie 11 czerwca 1888 roku, nie nadano jej imienia.

Prace w Barnisławiu będziemy kontynuować prawdopodobnie za tydzień.

dr Marek Łuczak, Pomorskie Towarzystwo Historyczne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here