Dr Fate – Federacja Europejska

0
984

Działania rządu PiS, wypowiedzi posła Janusza Kowalskiego, Zbigniewa Ziobry czy konflikt Polski z Unią Europejską na wielu polach, skłania nas do dyskusji o przyszłości UE. Jeśli dodamy do tego priorytety nowego rządu Niemiec to jesteśmy przekonani, że powinniśmy wrócić do zredefiniowania fundamentów Unii Europejskiej i kierunków jej rozwoju. Tekstem Przemka Kowalewskiego „Stany Zjednoczone Europy? Tak!” rozpoczęliśmy w Monitorze Szczecińskim dyskusje o przyszłości Europy i Unii Europejskiej – https://monitorszczecinski.pl/stany-zjednoczone-europy-tak/  O zasadzie pomocniczości napisał Dominik Górski – https://monitorszczecinski.pl/zasada-pomocniczosci/ Rafał Zahorski wprost zadeklarował się jako zwolennik federalizacji https://monitorszczecinski.pl/jestem-za-federalizacja/ . Bardzo interesujący był głos prof. dr hab. Jana M. Piskorskiego https://monitorszczecinski.pl/prof-piskorski-cud-europy/ . Kolejny komentarz napisał dr hab. prof. US Bartłomiej H. Toszek https://monitorszczecinski.pl/prof-toszek-polskie-to-be-or-not-to-be/. Poniżej opinia dra Shivana Fate:

W maju 1999 roku pojechałem do Gdańska do Ambasady Republiki Federalnej Niemiec (niestety kilka miesięcy wcześniej zamknięto konsulat niemiecki w Szczecinie) w celu  złożenia wniosku o wizę. Wówczas jako cudzoziemiec musiałem posiadać wizę, aby przekroczyć granicę państwa. Celem mojego wyjazdu było spotkanie z rodziną i dziadkami, którzy byli w odwiedzinach w Niemczech (na co dzień mieszkali w Syrii). W 2000 roku podczas wakacji chciałem odwiedzić wujka i jego rodzinę w Austrii, a więc tym razem nie do Gdańska, tylko udałem się do Warszawy w tym samym celu, czyli złożenia wniosku o wizę.  Na kolejny wyjazd na zachód już się nie zdecydowałem. Obiecałem sobie wtedy że odwiedzę rodzinę na zachodzie jak Polska będzie członkiem UE i będzie w Strefie Schengen. Mój pierwszy wolny wyjazd (bez pytań, wiz, wniosków itp.) był do Berlina w 2008 roku.

W sumie dojrzewałem razem z naszym wejściem do UE. Dzisiaj nie wyobrażam sobie na nowo składać wnioski o wizę, aby móc odwiedzić rodzinę, czy pojechać na zagraniczne wakacje. Jedziemy do Chorwacji, Hiszpanii, Włoch, Portugalii czy do Szwecji bez żadnego problemu, bez pytania… Swoboda poruszania się w krajach członkowskich jest bezcenna. Trudności w poruszaniu pokazał nam częściowo okres pandemii i jestem przekonany, że nigdy nie chciałbym wrócić do czasów bez UE.

Natomiast UE to nie tylko swobodne poruszanie się na terenie państw członkowskich, ale także rozwój społeczno-gospodarczy. Widzimy jak nasza Polska zmienia się na lepsze od prawie 20 lat.

Unia Europejska to także wspólna polityka społeczna. Jako polityk społeczny doskonale wiem jaki był i jak się zmienił np. poziom ubóstwa, rozwój usług społecznych, poziom życia naszych dzieci, młodzieży czy też seniorów.

Dziś naprawdę nie widać wielkich różnic pomiędzy naszą młodzieżą, a młodymi ludźmi z Niemiec, Francji czy innych krajów UE. W naszym regionie realizujemy wiele projektów społecznych, takich chociażby jak pogotowie kryzysowe dla osób z kryzysami psychicznymi, mieszkania treningowe dla osób z autyzmem i zaburzeniami rozwoju w zakresie usamodzielnienia, mieszkania dla usamodzielnianych dzieci z pieczy zastępczej, mieszkania wytchnieniowe,  usługi sąsiedzkie dla osób niesamodzielnych, tworzenie miejsc aktywizacji społeczno zawodowych dla osób z niepełnosprawnościami i wiele, wiele podobnych działań dla potrzeb naszych mieszkańców.

W tej chwili te usługi nie odbiegają od tych świadczonych w innych krajach unijnych. To wszystko dzięki środkom finansowym z UE. Teraz gdy są problemy pomiędzy Polską a Unią Europejską to bardzo się martwię o to, czy właśnie w/w usługi publiczne nadal będę świadczone? Niestety wątpię aby ich poziom był utrzymany, nie wspominając już o tym, ile osób może stracić pracę.

Zasadnicze pytanie jest: czy chcemy wracać do PRL-u, czy dalej pojechać na zachód i być wśród narodów rozwiniętych. Osobiście wybieram zdecydowanie to drugie rozwiązanie. Tak, jestem za jeszcze większą integracją europejską, za wspólną armią europejską, ale także za wspólną polityką zdrowotną i społeczną w UE. To jest dla naszych dzieci polisa bezpieczeństwa w przyszłości, aby żyć godnie i w pokoju.

Dr Shivan Fate

Shivan Fate, Polak kurdyjskiego pochodzenia. Od ponad 23 lat mieszka w Polsce. Pracownik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. Doktor ekonomii, radny Powiatu Polickiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here