Doświetlacze nad przejściami

0
815

Do połowy zeszłego roku w ponad 14 tys. wypadków drogowych zginęło 1130 osób, a ponad 17 tys. zostało rannych. Ten bilans jest tak dramatyczny, że trudny do uwierzenia. Coroczne liczby zabitych na drogach powodują, że od lat zajmujemy niechlubne pierwsze miejsce w Europie pod tym względem, wyprzedzając drugie w rankingu Włochy, w których zginęło połowę mniej ludzi.
Jesteśmy samotnym liderem, który wysforował się daleko przed peleton. Od lat mamy jeden
z najgorszych w Europie wskaźników wypadków na przejściach dla pieszych. Razem z Rumunią, Litwą i Łotwą zaliczamy się grupy krajów o największym poziomie ryzyka dla pieszych.
Gdyby udało nam się zbliżyć do średniej unijnej, która wynosi 11,7 ofiary na milion mieszkańców, w Polsce zginęło by nie ponad 1000, a tylko 450 pieszych
Czy można to zmienić? Oczywiście, że tak. Jak wynika z prowadzonych badań jednym z kilku ze sposobów jest mocne doświetlenie przejścia dla pieszych, które pozwala zobaczyć pieszego wchodzącego na zebrę. Wspólnie z Samorządową Radą ze Słonecznego, Spółdzielnią Mieszkaniową DAB wnioskowaliśmy o montaż lamp nad przejściami zlokalizowanymi na ulicy Łubinowej. To często uczęszczane przejścia, szczególnie przez uczniów, dlatego zaczynamy właśnie od nich. Liczymy, że Miasto zrozumie nasze argumenty i będziemy mogli niebawem planować kolejne przejścia, które zwiększą swoje bezpieczeństwo. Lepiej zmniejszyć liczbę zebr, ale odpowiednio je doposażyć, tak aby korzystanie z nich dawało bezpieczeństwo pieszym i kierowcom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here