Dla kogo jest miasto?

0
865

Kilka lat temu zadano mieszkańcom Szczecina pytania – jaki powinien Szczecin być dla kobiet, a jaki dla mężczyzn? Mężczyznom w Szczecinie najbardziej brakowało nowoczesnego stadionu, wymieniano też inne potrzeby … parki liniowe, ścieżki rowerowe, osiedlowe siłownie i centra z kręgielniami, bilardami etc.
A czego brakowało kobietom? Kobietom w Szczecinie brakowało żłobków DLA DZIECI, przedszkoli DLA DZIECI, placów zabaw DLA DZIECI, bezpłatnej i atrakcyjnej oferty zajęć DLA DZIECI. Jedna z radnych dorzuciła do tego proste chodniki, bo na kocich łbach, granitowych płytach przetykanych kostką kobiety wykrzywiają nogi na obcasach.
Generalnie zarówno szczecinianie, jak i szczecinianki podzielili potrzeby związane z rozwojem miasta na te dla kobiet czyli – dla dzieci, oraz te dla mężczyzn – czyli związane z różnymi formami spędzania czasu wolnego. Jak wynikało z owej analizy potrzeb – czas wolny posiadali tylko Panowie, zaś Panie posiadały dzieci. No i jeszcze jedno – Panie nie posiadały własnych potrzeb. Co ciekawe w zbiorowej świadomości istniały tylko matki, tak jakby w Szczecinie nie mieszkały dziewczeta, singielki, młode czy starsze kobiety nie sprawujące jeszcze lub już opieki nad dziećmi.
Dysproporcja potrzeb mieszkanek i mieszkańców Szczecna była szokująca. Kobiety w zasadzie były niewidoczne – zostały z nich tylko buty na obcasach i lista zadań domowych. Pozostałe potrzeby pozostały zupełnie niewypowiedziane. Bo czy naprawdę szczeciniankom niczego nie brakuje z wyjątkiem wygodnego spacerowania w szpilkach? Czy też odwrotnie – w Szczecinie jest tak niski poziom zaspokojenia podstawowych potrzeb związanych z życiową rolą społeczną kobiet, że to one definiują kardynalne potrzeby. Moja teza jest taka, że kobiety w Szczecinie nadal borykają się z wszechobecną strategią samorządową polegająca na tym, że kobiety się ogarną – w związku z tym, najpierw zbudujemy stadiony i Aquaparki, a potem może – w którymś z przyszłych okresów planowania – postawimy żłobek. Ale w takim razie dla kogo jest miasto? poprawna odpowiedż – dla wszystkich, odpowiedż wynikająca z doświadczenia życiowego kobiet – miasto jest dla grup uprzywilejowanych. Idealny mieszkaniec miasta to zdrowy, aktywny zawodowo mężczyzna gotowy spędzić swój wolny czas razem z innymi zdrowymi i aktywnymi kolegami na stadionie, siłowni, a teraz zapewne na strzelnicy lub w lesie – razem ze swoją grupą rekonstrukcyjną.
Kobiety dzisiaj to coś więcej niż opiekunki do dzieci lub damy na szpilach. Myślę, że warto spojrzeć na miasto wielowymiarowo – także z ich perspektywy. Zatem otwieram dyskusje o mieście dla kobiet 🙂

B. Czałczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here