Demokracja w praktyce

0
786

Wszyscy możemy aktywnie działać, budować i zmieniać otaczającą nas rzeczywistość. O prawach i wolnościach obywatelskich w życiu codziennym rozmawiali w Szczecinie marszałek województwa Olgierd Geblewicz, lider zespołu Bubliczki Mateusz Czarnowski i młodzież licealna z Łobza.

– Wszyscy funkcjonujemy w społeczeństwie. Demokracja to sztuka szacunku dla większości, z drugiej strony dla drugiej osoby. W jakim domu chcecie żyć? Jakim powietrzem oddychać? To do Was należy przyszłość i to od Waszych postaw i decyzji będzie zależało w jakim społeczeństwie będziemy funkcjonować – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

O tym jak można korzystać z wolności, praw i możliwości przy realizowaniu swoich projektów opowiedział lider zespołu Bubliczki

– Udało mi się zrealizować wiele ciekawych projektów, wśród nich np. „Nuty odzyskane”. Ideą projektu było spotkanie artystów współczesnych z wiejskimi mistrzami z Pomorza Zachodniego pod postacią nagrań terenowych i archiwalnych. W tej akcji pomogły mi fundusze ze stypendium od Marszałka. Form wsparcia pomysłów młodych ludzi jest sporo, korzystajcie z nich – opowiadał lider zespołu Bubliczki Mateusz Czarnowski.

Artysta zachęcał także do uczestnictwa w organizacjach pozarządowych, bo to one uczą pracy razem i mobilizują do działania. Podkreślał, że aktywność społeczna ma bardzo duży wpływ na otoczenie.

Młodzież z Łobza w tym dniu uczestniczyła również w warsztatach pod hasłem „Konstytucja w moim życiu”, prowadzonych przez Michała Tragarza z Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej z Warszawy. Pomogły one w lepszym rozumieniu wpływu tego najważniejszego dokumentu w Polsce na otaczającą młodego człowieka rzeczywistość. Uczniowie poznali najważniejsze prawa i wolności obywatelskie gwarantowane w Konstytucji RP i ocenili ich znaczenie w życiu codziennym. Zrozumieli, że dzięki przysługującym im prawom i wolnościom, mogą zrobić wiele, aby zmieniać to, co im się nie podoba w miejscowości, kraju czy na świecie.

Warsztaty i dyskusja zapoczątkowały cykl spotkań „Demokracja w praktyce” organizowanych przez Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, które będą odbywać się cyklicznie w regionie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here