Deficyt rzetelności

0
502

W czerwcu na antenie Radio Szczecin opublikowano szereg materiałów poświęconych wydarzeniu zorganizowanemu z okazji Dnia Wiosny w XI Liceum Ogólnokształcącym.

„Gender Swap Day” (pod takim hasłem odbyła się akcja) wywołał widać zgorszenie redaktorów radia, gdyż poświęcili sprawie kilka audycji i wpisów na stronach rozgłośni. Może nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że materiały były bardzo krzywdzące: tak dla młodzieży, dla kadry nauczycielskiej jak i dla odbiorców.

Radio Szczecin dopuściło do tego, że podczas programów poświęconych wydarzeniu mogliśmy usłyszeć określenia takie jak: “obrzydliwe zjawisko, dewiacja, demoralizacja, propagowanie homoseksualizmu, kontrowersyjne przebieranki, ideologia gender, promowanie lewackiej ideologii.”

W mojej ocenie, stosowanie przez nadawcę publicznego tego rodzaju narracji wobec bawiącej się młodzieży i stwarzanie atmosfery nagonki jest skandaliczne. Redakcja nie zadbała także o wywiązanie się z ustawowego obowiązku, jakim jest prezentowanie zróżnicowanych poglądów i rzetelne informowanie sprzyjające swobodnemu kształtowaniu się opinii. Na antenie nie pojawiła się żadna wypowiedź czy materiał, który prezentowałby inny pogląd na całą sprawę.

Dlatego, jako członek Rady Programowej Radia Szczecin, do zadań której należy między innymi ocenianie poziomu i jakości programów, zdecydowałem się na wniesienie pod obrady następującej uchwały:

Rada Programowa Polskiego Radia Szczecin SA zapoznała się i dokonała analizy serii materiałów poświęconych zabawie polegającej na tym, że chłopcy przebrali się za dziewczyny, a dziewczyny za chłopców, która odbyła się z inicjatywy samorządu uczniowskiego w XI LO z okazji Dnia Wiosny.
W opinii Rady, w materiałach jakie znalazły się na antenie oraz stronach internetowych Radia Szczecin, nie dochowano zasad bezstronności i nie zadbano o możliwość zaprezentowania różnych poglądów zgodnie z art. 21 ust. 1 i ust. 2 pkt 2-4 Ustawy o radiofonii i telewizji oraz z Kartą Powinności Radia Szczecin SA na lata 2020 – 2024”.

Dyskusja i głosowanie odbyły się 14.07.2022. Niestety, podjęte działanie nie zakończyło się sukcesem – uchwała została odrzucona stosunkiem głosów: 6 głosów za i 8 przeciw. Wraz ze mną za przyjęciem uchwały głosowali: Katarzyna Stróżyk, Witold Jabłoński, Shivan Fate, Wojciech Dorżynkiewicz i Marcin Wypchło.

Sebastian Bednarski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here