Debata w Roku Kobiet – Polki Nieustająco Walczące

0
861
ZUM

„Polki Nieustająco Walczące – w Stulecie Praw Wyborczych Kobiet” – pod takim hasłem w czwartek 19 kwietnia w Szczecinie odbyła się debata o historii praw kobiet w Polsce, ich działalności w polskich samorządach i sytuacji kobiet w naszym kraju.

Debata to część obchodów Roku Kobiet, cyklu wydarzeń organizowanych przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Prawa kobiet stanowią gorący temat publicznej debaty – parlamentarnej, medialnej, ale także rozgrywanej wedle kryterium ulicznego. Badaczki feministyczne, aktywistki i dziennikarki spojrzały na ten temat z perspektywy herstorycznej, pracy naukowej na uczelniach w USA i Szwecji, a także aktywności kobiet w lokalnych wyborach samorządowych. w Polsce.

Gośćmi debaty były dr Małgorzata Tkacz-Janik, współautorka wydawnictwa „Stulecie Praw kobiet 1918-2018”; dr Magdalena Grabowska, współautorka opracowania naukowego; „Między wójtem a proboszczem. Działalność kobiet w polskich samorządach lokalnych 1990-2016”  oraz dr Elżbieta Korolczuk, autorka prac o ruchach kobiet w Polsce i na świecie, o polskim ruchu rodzicielskim.

Debatę moderowała Agata Diduszko-Zyglewska, animatorka kultury, dziennikarka związana z Krytyką Polityczną.

Szczegóły Roku Kobiet Pomorza Zachodniego poznaliśmy w marcu. Celem przedsięwzięcia jest promowanie aktywności kobiet w sferze publicznej oraz przybliżenie tego, jak na przestrzeni lat zmieniała się rola kobiet, ze szczególnym naciskiem na ich współczesne publiczne i społeczne zaangażowanie. Częścią Roku Kobiet będzie również plebiscyt, który pozwoli wyróżnić sto lokalnych liderek, najbardziej wpływowych i  aktywnych mieszkanek Pomorza Zachodniego. Planowane są również spotkania organizowane z myślą o wspieraniu aktywności kobiet w powiatach regionu. Wszystko to w 100. rocznicę nadania Polkom praw wyborczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here