Debata MNS-CDP: Teraźniejszość. Czy Polsce potrzebny jest dziś Okrągły Stół?

0
609

Zapraszamy na debatę „Teraźniejszość. Czy Polsce potrzebny jest dziś Okrągły Stół?”, która odbędzie się 10 czerwca o godz. 17.00 w Sali konferencyjnej/Przestrzeni dialogu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. 

Na spotkanie zostali zaproszeni zachodniopomorscy politycy: poseł Leszek Dobrzyński (Prawo i Sprawiedliwość), poseł Arkadiusz Marchewka (Platforma Obywatelska), wicemarszałek zachodniopomorski Jarosław Rzepa (Polskie Stronnictwo Ludowe), Artur Pomianowski (Nowoczesna), Dawid Wojton (Kukiz ’15) oraz Dariusz Wieczorek (Sojusz Lewicy Demokratycznej).  

Punktem wyjścia do debaty będą wydarzenia sprzed trzydziestu lat oraz ich dzisiejsza ocena: to przede wszystkim spotkanie władzy i opozycji przy Okrągłym Stole, wybory czerwcowe, czy przemiany, jakie po nich zaszły w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Porozmawiamy też o innych ważnych rocznicach w najnowszej historii Polski – tych, które łączą i tych, dzielących Polaków. Czy jesteśmy w stanie obchodzić je wspólnie? Odpowiedź na to pytanie będzie ważna, ponieważ przyszły rok obfituje w okrągłe rocznice (m.in. Grudzień ˈ70, Sierpień ˈ80, pierwsze wybory samorządowe, przejęcie Szczecina przez Polską administrację i in.). Czy przeszłość i historia mogą stać się obszarem, na którym możliwe jest porozumienie ponad podziałami? Czy są inne takie obszary współpracy polityków z województwa zachodniopomorskiego? Czy potrzebny jest do tego zorganizowany dziś w Polsce Okrągły Stół?

Spotkanie polityków zakończy obchody 30. rocznicy wyborów czerwcowych, które w MNS–CDP trwają od początku maja bieżącego roku. W lekcjach historii prowadzonych przez świadków historii, debatach, promocji książki, trzech wernisażach, wspólnym śpiewaniu hymnu narodowego, wzięło udział wielu mieszkańców nie tylko Szczecina, ale także Pomorza Zachodniego.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here