Czytanie Owidiusza w Książnicy Pomorskiej

0
850

W Szczecinie odbędzie się maraton czytania zorganizowany w ramach Europejskiego Festiwalu Łaciny i Greki.

Szczecin przyłączył się do akcji międzynarodowego głośnego czytania „Metamorfoz” rzymskiego poety Owidiusza. Publiusz Owidiusz Nazo uznawany jest za jednego z trzech najwybitniejszych starożytnych poetów rzymskich, obok Horacego i Wergiliusza.

Fragmenty poematu zostaną przedstawione po polsku i po łacinie. Czytanie odbędzie się 23 marca w Książnicy Pomorskiej. Starożytny poemat Owidiusza ma charakter uniwersalny: mówi o miłości, zazdrości, lekkomyślności, zachłanności… W zeszłym roku w Szczecinie czytano „Odyseę” Homera. Powodzenie imprezy spowodowało, że Książnica postanowiła przyłączyć się do akcji również w tym roku. Maraton czytania odbędzie się w dwóch sesjach – dla młodszych i dla starszych odbiorców.

Sesjom będą towarzyszyć wykłady dotyczące autora „Metamorfoz” i trwania mitów
w kulturze oraz komentarze psychologa i kulturoznawcy. Fragmenty poematu będą czytane  w polskim przekładzie. Wstępy do poszczególnych ksiąg – po łacinie, aby przybliżyć słuchaczom melodykę języka oryginału i rytm rzymskiej poezji. W wydarzeniu, organizowanym przez Książnicę Pomorską i szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Filologicznego mogą wziąć udział uczniowie zachodniopomorskich szkół. Do głośnego czytania zostali też zaproszeni znani szczecinianie, aktorzy i dziennikarze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here