Czy Szczecin będzie miał Marszałka Senatu?

0
831

Prof. dr hab. senator Tomasz Grodzki jest wspólnym kandydatem opozycji i senatorów niezależnych na Marszałka Senatu.

Kandydatura prof. Grodzkiego została zaprezentowana przez szefa PO Grzegorza Schetynę. Poparcie dla wspólnego kandydata wyrazili PSL i Lewica oraz kandydaci niezależni.

Zdaniem Arkadiusza Marchewki szefa zachodniopomorskiej PO „prof. Grodzki został uzgodniony przez liderów KO, PSL i SLD jako kandydat całej opozycji demokratycznej. Zdaniem Marchewki „nie ma wątpliwości, że ta kandydatura przejdzie w głosowaniu w Senacie”.

Sam prof. Grodzki podkreśla, że „traktuje tę rekomendację jako wezwanie do ciężkiej pracy i służby dla Polski”. Według prof. Grodzkiego „Senat dysponuje ogromnym potencjałem intelektualnym, który może nam pozwolić na uprawianie lepszej, bardziej przyzwoitej polityki”.

Nowo wybrani Senatorowie zbiorą się na posiedzeniu 12 listopada. Wówczas dojdzie do głosowania nad Marszałkiem Senatu i członkami prezydium.

Tomasz Grodzki urodził się w Szczecinie. Jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego oraz Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Na PAM uzyskiwał stopnie naukowe doktora w 1991 i doktora habilitowanego w 2003. W 2010 otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. W pracy naukowej związany z Wydziałem Lekarskim Pomorskiej Akademii Medycznej i następnie Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W 2007 objął stanowisko profesora na tej uczelni. Specjalizację zawodową II stopnia uzyskał w 1991 z chirurgii klatki piersiowej, zajmuje się także transplantologią. Jest członkiem licznych krajowych i międzynarodowych organizacji zrzeszających chirurgów, m.in. jako pierwszy Polak został przyjęty do American Association for Thoracic Surgery. Zawodowo praktykuje w Specjalistycznym Szpitalu im. prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie, w 1995 został ordynatorem oddziału torakochirurgii, a w 1998 dyrektorem tej placówki. W wyborach samorządowych w 2006, 2010 i 2014 z listy Platformy Obywatelskiej zostawał Radnym Szczecina. W wyborach w 2015 wystartował do Senatu z Platformy Obywatelskiej uzyskując mandat senatora IX kadencji, otrzymując 69 887 głosów. We wrześniu 2019 został ponownie senatorem zdobywając 149 245 głosów.

Prof. Tomasz Grodzki to polityk innego formatu, bliżej mu do polityków, którzy po 1989 roku tworzyli wolną Polskę takich jak: Tadeusz Mazowiecki, Jacek Kuroń, Krzysztof Skubiszewski czy Zbigniew Religa. Cechuje go ogromna wiedza, doświadczenie zawodowe, kultura osobista i wysoki poziom intelektualny. Dla Szczecina będzie to ogromne wyróżnienie.

wit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here