Czas: START! Krzystek czy Nitras?

3
1718

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił datę wyborów samorządowych. Pierwsza tura 21 października i 4 listopada druga tura.

Znamy już wszystkich kandydatów w Szczecinie. Ostatnim, który na pytanie czy kandyduje, krygował się jak panienka przed studniówką, jest Piotr Krzystek. Teraz zaczyna się kampania wyborcza. Kandydaci obiecają nam wszystko, dziennikarze opiszą każdą absurdalną wypowiedź, a mieszkańcy Szczecina? Wielu podejmie decyzje na kilka dni przed wyborami. Czym się będą kierować? Odczuciem jak im się żyje w mieście. Czy jest przyjaźnie, czysto, czy mają pracę, czy miasto zapewnia opiekę i atrakcje? Czy jest bezpiecznie? W takiej sytuacji emocje wygrają z rozumem…

Kandydaci o tym wiedzą, więc grają na emocjach. Programy wyborcze kandydatów, pokazujące kierunki i konkretne pomysły na rozwój miasta pewnie nie powstaną, kto by to czytał? Warto jednak zwrócić uwagę na jeden drobny fakt.

Kto pojawiać się będzie z kandydatami? Czy tylko asystenci i młodziankowie, czy może osoby z dorobkiem i autorytetem? Czy tylko działacze związani z kandydatem, czy osoby niezależne, znane w swoich środowiskach? Na to warto zwrócić uwagę.

Prezydent Krzystek napisał na swoim profilu, że jeśli chodzi o rozwój Szczecina, „to wiele jeszcze przed nami”. Dobrze, że to dostrzega po kilkunastu latach w Urzędzie… Sławomir Nitras kampanię prowadzi już od kilku miesięcy. Spotkania z mieszkańcami, billboardy, kilka ciekawych haseł i śmieciarka…

To będzie ciekawy pojedynek. Inni kandydaci, z całym szacunkiem, ale nie mają znaczenia. Piotr Krzystek pociągnie za sobą kilka tysięcy pracowników Urzędu Miasta, spółek miejskich, ich rodzin i znajomych. To pewne zobowiązanie i kilkadziesiąt tysięcy głosów. Sławomir Nitras szuka głosów na obrzeżach, nie tylko geograficznych. Przekonuje, że można inaczej i stara się włączyć tych wszystkich niezadowolonych i znużonych obecnym prezydentem.

Dotychczasowe sondaże dają przewagę obecnemu prezydentowi. Poza urzędnikami i pracownikami spółek miejskich, poprą go zwolennicy PiS-u. Arcybiskup Dzięga dla Piotra zrobi bardzo wiele, brat i jego koledzy również. Sławomir Nitras może liczyć na dość stałe poparcie mieszkańców Szczecina dla Platformy Obywatelskiej. Poparcie na poziomie 30%. Czy pozyska głosy innych mieszkańców? Okaże się 21 października. Wówczas druga tura Krzystek-Nitras, będzie bardzo interesująca i nieprzewidywalna.

wit

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here