Co zobaczymy w Morskim Centrum Nauki? Poznaliśmy eksponaty

0
954

220 eksponatów związanych z wodą i morską historią Pomorza Zachodniego wypełni powstające na szczecińskiej Łasztowni Morskie Centrum Nauki. Wśród eksponatów znajdą się m.in. symulator sztormu czy nawigacji. Zwiedzający zobaczą, jak żegluje się pod wiatr, będą też mieli szansę spróbować swoich sił w robieniu węzłów ratowniczych.

Szczegóły wystawy stałej przedstawił Piotr Kossobudzki, ekspert konsorcjum KarekDesign-Neuron.edu. Sercem Centrum Nauki będzie wystawa składająca się z interaktywnych eksponatów umożliwiających samodzielne przeprowadzanie doświadczeń. Elementami wspomagającymi wystawę będą oryginalne obiekty, jak części jednostek pływających i ich wyposażenie, modele i makiety oraz pamiątki marynistyczne.

– Ogromnie cieszę się z tego, że Morskie Centrum Nauki będzie miało morską duszę i będzie opowieścią o morskiej historii naszego regionu. Koncepcja prof. Stelmacha po tylu latach nabiera już realnych kształtów. Dziękuję całemu środowisku za zaangażowanie i prace nad wystawą – powiedział Marszałek Województwa Olgierd Geblewicz.

Motywem przewodnim centrum będzie morze, temat pozwalający na atrakcyjną prezentację zagadnień z zakresu m.in. fizyki, matematyki, astronomii, geografii, medycyny, techniki, ekologii, socjologii, historii czy kultury. – Pokazywanie różnorodnych zjawisk na przykładach związanych z żeglugą, falami, wiatrem, rybołówstwem, czy życiem portu sprawi, że będzie to placówka unikatowa nie tylko w Europie, ale i na świecie – powiedział Piotr Kossobudzki odpowiedzialny za koncepcję artystyczną wystawy stałej.

Wystawa stała rozmieszczona będzie na trzech kondygnacjach budynku Centrum, łącznie na ok. 3100 m2 powierzchni. Przy budynku powstanie również ekspozycja zewnętrzna – morski plac zabaw dla młodszych dzieci o wielkości ok. 50 m2.

Wystawa stała w budynku będzie podzielona na 5 stref tematycznych zorganizowanych wokół zagadnień związanych z morzem i życiem na morzu:

Parter ok. 750 m2

1.         Cała naprzód! (budowa statku i proces jego projektowania i budowania, typy jednostek pływających, rodzaje napędów, sposoby sterowania, własności wody i ich wpływ na jednostki pływające)

2.         Chlap! (wodny plac zabaw dla dzieci: tamy, śluzy, pompy, armatki wodne; doświadczenia tłumaczące zjawiska związane z prądem elektrycznym przez analogię z wodą)

1 piętro ok. 400 m2

3.         Życie na morzu (zawody związane z morzem, role i zadania na statku, rybołówstwo, żeglarstwo, obyczaje i tradycje ludzi morza)

2 piętro ok. 1950 m2

            Życie na morzu (dokończenie z piętra 1)

4.         Ratunku, S.O.S.! (morze jako żywioł: woda, wiatr, lód; sposoby okiełznania żywiołu i zabezpieczania się przed nim, zapobieganie wypadkom, sprzęt ratunkowy, sytuacje awaryjne, wzywanie pomocy, życie rozbitka, akcja ratunkowa i służby ratownicze, badania podwodne)

5.         Którędy do Afryki? (metody nawigacji – dawnej i dziś, podboje świata, kartografia, rejsy oceaniczne, globalny ruch statków, wpływ człowieka na morza i oceany).

Poszczególne działy wystawy będą odróżniać się od siebie np. kolorystyką i stylistyką stanowisk, elementami scenograficznych i informacyjnych.

Wśród eksponatów znajdą się m.in. symulator sztormu, symulator nawigacji. Zwiedzający zobaczą, jak żegluje się pod wiatr, czy też będą mieli szansę spróbować swoich sił w robieniu węzłów ratowniczych.

Program Centrum będą dopełniały pokazy w planetarium, zajęcia w laboratoriach i modelarni, wystawy mobilne, pokazy eksperymentów, wykłady, czy spotkania z ciekawymi ludźmi.

– MCN będzie ważną atrakcją edukacyjną dla mieszkańców Zachodniopomorskiego oraz dla gości spoza regionu. Centrum Nauki może stać się nowym symbolem miasta i regionu. – powiedział Witold Jabłoński Dyrektor Morskiego Centrum Nauki

Osobami odpowiedzialnymi za stworzenie opisu eksponatów są Piotr Kossobudzki, współtwórca słynnego Centrum Nauki Kopernik i Karolina Perrin, projektantka wystaw interaktywnych w muzeach i centrach nauki.

Na przełomie 2018/ 2019 zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie wystawy stałej Morskiego Centrum Nauki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here