Co dalej z SKM?

0
1110

Wspólne posiedzenie Rady Miasta Szczecina, Sejmiku Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego oraz samorządowców zwołane zostało dzięki inicjatywie posła Arkadiusza Marchewki. Czy są szanse na realizacje ambitnego programu Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, czy niestety trzeba będzie zwrócić ponad 500 mln złotych unijnego dofinansowania?

Przedstawiciele PKP PLK (spółka z większościowym udziałem Skarbu Państwa – czyli premier Morawiecki) zapewniali obecnych na spotkaniu, że jeżeli obecny wykonawca – spółka Trakcja S.A. (gdzie szefem Rady Nadzorczej jest książę Dominik Radziwiłł herbu Trąby), do połowy listopada nie podejmie się prac, które są niezbędne, wówczas działania te zostaną zlecone do wykonania wykonawcy zastępczemu. Wśród akcjonariuszy Trakcja S.A. znaczący udział ma rządowa Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. czyli premier Mateusz Morawiecki. Jedną z konkluzji spotkania jest apel Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego o interwencję do… premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.

Klucz do rozwiązania kłopotów SKM leży więc w szufladzie Mateusza Morawieckiego…

Pomysłodawca spotkania – poseł Arkadiusz Marchewka powiedział nam, że „Polska, w tym Pomorze Zachodnie, nie może pozwolić sobie na tracenie środków unijnych, które stanowią unikalną okazję poprawy życia Polek i Polaków. Samorządy współpracujące w ramach Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego wykonały wielką pracę i zrealizowały już część istotnych dla tego projektu inwestycji. Nie można pozwolić, aby efekty tych prac zostały lekkomyślnie obrócone wniwecz, a samorządy zmuszone do zwrotu otrzymanych dotacji unijnych”.

Marchewka dodał – „dziś jednym głosem, jako parlamentarzyści z Pomorza Zachodniego, samorządowcy oraz radni miasta i województwa, zaapelowaliśmy do Rządu RP o podjęcie pilnych działań na rzecz uratowania projektu Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej”.

Czy są szanse na uratowanie projektu? Tak, mówili o tym też przedstawiciele PKP PLK a samorządy wywiązują się z ustalonych zadań. Jeśli się uda będzie to sukces premiera Morawieckiego, jeśli się nie uda – samorządy i mieszkańcy Pomorza Zachodniego powinni wystawić rachunek – Mateuszowi Morawieckiemu…

wit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here