Ciekawie na budowie Morskiego Centrum Nauki

0
1236

Na placu budowy MCN w Szczecinie praca wre. Co prawda płot okalający plac nie pozwala dostrzec zbyt wielu szczegółów, ale już z daleka słychać odgłosy wbijanych w grunt żelbetowych pali.

Inżynierowie i architekci musieli zmierzyć się z nie lada wyzwaniem projektując budynek, ponieważ konstrukcja budynku MCN posadowiona będzie na gruncie leżącym tuż przy nabrzeżu Odry. Stabilność budowli zapewni ponad 500 żelbetowych pali wbitych w grunt. Te potężne elementy ważące po 5 ton każdy mają średnio 18 metrów długości.

Aby dostarczyć na plac budowy pół tysiąca pali potrzeba było aż 125 ogromnych ciężarówek. Do jednego TIR-a można bowiem załadować tylko 4 pale, ponieważ ładowność lory wynosi około 25 ton. Można sobie wyobrazić, że ciężar jednego takiego elementu odpowiada ciężarowi czterech średniej wielkości samochodów osobowych. A zatem na jednej naczepie podróżuje ładunek o masie aż 16 samochodów!

Pracownicy generalnego wykonawcy – firmy ERBUD S.A. niedługo zakończą wbijanie pali. Trwają prace przy budowie podziemia. Tu, przy pomocy specjalnych urządzeń wbito w grunt stalowe grodzie stanowiące elementy specjalnej ścianki szczelnej, która umożliwi wykonanie betonowego podłoża i ścian podziemnej kondygnacji.

Jeżeli wszystko dobrze pójdzie i budowlańcy nie natrafią na podziemne przeszkody, będzie można przejść do kolejnego etapu budowy. Już widać przygotowania do wykonania płyty fundamentowej polegające na odsłonięciu zbrojenia wbitych w ziemię pali.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here