Chanukowa świeca w gabinecie marszałka

0
828

Przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Szczecinie zapalili pierwszą chanukową świecę w oknie gabinetu marszałka Olgierda Geblewicza na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.  Tym samym rozpoczęło się jedno z najradośniejszych świąt dla społeczności żydowskiej.

W tym roku święto Chanuka, nazywane również świętem świateł,  rozpoczęło się wieczorem 2 grudnia, a zakończy wraz z zachodem słońca, 10 grudnia 2018 roku. Zgodnie z tradycją świeca umiejscawiana jest przy oknie i ma symbolizować  poszanowanie tradycji, pokoju i wolności.  – Pomorze Zachodnie jest regionem różnorodnym, bogatym kulturowo i religijnie.  Zależy nam na podkreślaniu naszego szacunku i otwartości do różnych kultur i religii – wyjaśnia marszałek Olgierd Geblewicz.

W poniedziałkowym (3 grudnia br.) spotkaniu na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie uczestniczyli: przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Mikołaj Rozen i Albin Majkowski, zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz oraz członek Zarządu Województwa Stanisław Wziątek.

Chanukija została ustawiona na oknie, a Mikołaj Rozen odczytał błogosławieństwo.

Święto Chanuki upamiętnia zwycięstwo nad Grekami w II w p.n.e., oczyszczenie i ponowne poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here