Centrum Nowych Idei

0
1449

Mało jest ludzi, którzy czytają książki, czy rozprawy filozoficzne. Niewielu interesuje dyskusja o aktualnych światowych ideach i trendach. Rozważania na temat aktualnych wyzwań Europy czy Świata nie porywają tłumów. Wydaje się, że ludzie mają inne potrzeby. To się jednak tylko wydaje… Niemal każdy człowiek, zastanawia się nad tym, skąd pochodzi i dokąd zmierza. Czym jest życie. Jak przeżyć je dobrze. Gdzie szukać nadziei i jakie wartości są dla nas ważne. Jak konstruować państwo i relacje między ludźmi. Co oznacza tolerancja, szacunek i zrozumienie. Jak z czułością podchodzić do drugiego człowieka, jak z czułością budować nasze wzajemne relacje, jak z czułością budować wspólną Europę i odpowiedzialną politykę globalną. Co oznacza bycie czułym wobec tysięcy tonących w Morzu Śródziemnym, tych, którzy szukają lepszego życia. Jak odrzucić nacjonalizm i dyktatury. 

Największa partia opozycyjna w Polsce wybiera swojego szefa. Nadzieje na przyjazd Donalda Tuska na białym koniu spełzły na niczym. Pojawił się, wydał dobrą książkę, spotkał się ze swoimi zwolennikami i od czasu do czasu komentuje aktualne wydarzenia. Odejście Grzegorza Schetyny stwarza nowe możliwości. Dla PO zrobił bardzo dużo. Przejął partię, która była w rozsypce, skonsolidował, walczył dość skutecznie z machiną prawych i sprawiedliwych. Nie wygrał. Ustępuje pola tym, którzy mogą wygrać. Kto to będzie? 

Wiele wskazuje, że może to być Borys Budka. Co najmniej kilku kandydatów na szefa PO to fantastyczni ludzie. Z doświadczeniem i osobowością. Najbardziej ofensywny i pełen pozytywnych emocji i energii jest pewnie Bartosz Arłukowicz. Jego zapał, doświadczenie i energia powinna zmieniać trochę rozmemłaną Platformę. Może Arłukowicz postawi na Budkę? Borys Budka ma poparcie wielu parlamentarzystów, marszałków, samorządowców. Poparł go Olgierd Geblewicz, poparł Arkadiusz Marchewka, popiera Sławomir Nitras. Jednak o wyborze decydują członkowie. Zwykli członkowie ze Szczecina, Widuchowej, Połczyna, Wielunia, Kłodzka czy Białej Podlaskiej. Jaki będzie wynik? Okaże się pod koniec stycznia, czy na początku lutego.
O ile Arłukowicz jest wulkanem pozytywnej energii, o tyle Borys Budka przedstawia, wydaje się, przemyślane propozycje i projekty. Jeden z nich robi bardzo dobre wrażenie. Centrum Nowych Idei…  Budka twierdzi, że każda nowoczesna partia musi posiadać zaplecze eksperckie. To nic nowego. Nic nowego w Stanach Zjednoczonych, czy Europie. W Polsce z tym różnie bywało. Był, nawet dalej jest, Instytut Obywatelski, ale bez osobowości… prawnej. Bez systematycznego wsparcia finansowego, bez publikacji, debat, ekspertyz. Ostatnie najświeższe teksty mają rok… Borys Budka zapowiada, że Centrum Nowych Idei zapewni profesjonalne badania, analizy i wsparcie programowe. A Platforma będzie wtedy skuteczna i profesjonalna w swoich działaniach. 
Do tego Kluby Obywatelskie, które włączały w debatę publiczną osoby spoza Platformy. A widać przecież brak otwarcia na inne środowiska. Pomysł Centrum Nowych Idei daje nadzieję na twórczy ferment, który jest nieodzowny w pozyskaniu miliona nowych zwolenników. Pozyskania ludzi młodych, znalezienia miejsca dla ludzi starszych i doświadczonych. Doświadczenie starszych i młodzi zbuntowani; dyskusja, spór, nową jakość. Centrum Nowych Idei może przygotować nowy przekaz. 

Kilka dni temu Jarosław Makowski napisał tekst dla Monitora Szczecińskiego „Czuły liberalizm”. Tekst poprzez stronę www i media społecznościowe dotarł do kilku tysięcy osób. Makowski stawia tezę, że obecny czas jest doskonały do określenia nowej tożsamości partii politycznej. Według Makowskiego Platforma powinna się przedefiniować i skoncentrować wokół określenia „Czuły liberalizm”. Jarosław Makowski twierdzi, że „obietnicę, którą winna urzeczywistniać Platforma, głosząc czuły liberalizm, można sprowadzić do trzech spraw. Trzech wyzwań, które jednak nie tyle mówią, kim jesteśmy dziś, ale kim, poprzez wspólną pracę, możemy dopiero się stać. 

Po pierwsze, nie możemy zbudować przyzwoitego społeczeństwa, jeśli nie odbudujemy wpierw zaufania między sobą. Polska musi przerodzić się w kraj, gdzie polityka empatii i polityka nadziei ostatecznie pokona politykę strachu i politykę nienawiści (…). 

Po drugie, wspólnym celem Polaków musi pozostać budowa sprawnego państwa, które rozwiązuje „problemy człowieka” poprzez codzienny trud, a nie wikła się w symboliczne i metafizyczne spory. Budowa państwa, które będzie podejmować decyzje ze względu na jeden główny cel – walkę o większą społeczną solidarność. Społeczną solidarność, która jest naszym wolnościowym dziedzictwem (…). 

Po trzecie, niemniej ważne, choć wciąż niedoceniane, poszerzanie pola tolerancji i szacunku (…).  Tolerancji w nowoczesnym społeczeństwie przybywa wtedy, gdy – mimo różnić światopoglądowych czy płciowych – potrafimy być ze sobą solidarni, darzyć się wzajemnym szacunkiem”.
Jest w Platformie trochę osób, które potrafią myśleć i pisać. Zabierają głos w dyskusji na różne tematy, publikują w ogólnopolskich mediach, angażują się w działalność organizacji pozarządowych, są społecznie rozpoznawalne. Pomysł Borysa Budki o zbudowaniu Centrum Nowych Idei  daje nadzieję na profesjonalizację działań Platformy w zakresie debaty publicznej, wykorzystania ekspertów, badań socjologicznych, odpowiedzi na aktualne wyzwania i potrzeby. Mam nadzieję, że przy tym pomyśle nie zabraknie choćby wspomnianego Jarka Makowskiego…Centrum Nowych Idei – to idealny pomysł…
wit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here