Centrum Nauki w Koszalinie

0
450

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego i Politechnika Koszalińskiego łączą siły. W Koszalinie ma powstać nowoczesne i prężnie działające centrum nauki. W w siedzibie uczelni, podpisano list intencyjny w sprawie współpracy. Podpisy na dokumencie złożyli: marszałek województwa Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Tomasz Sobieraj oraz rektor prof. dr hab. Danuta Zawadzka. 

Województwo Zachodniopomorskie i Politechnika Koszalińska chcą razem współpracować i podjąć działania na rzecz utworzenia w Koszalinie Zachodniopomorskiego Centrum Zrównoważonego Rozwoju.  

„W naszym województwie obecnie powstaje kilka centrów nauki. Flagowym jest Morskie Centrum Nauki w Szczecinie, ale niezależnie od tego powstało takie miejsce w Stargardzie, Wałczu czy Świdwinie. Koszalin nie ma tego typu jednostki, która by popularyzowała naukę, także wśród najmłodszych. Z tego względu zdecydowaliśmy się, że w przyszłej perspektywie finansowej postawimy sobie ambitne zadanie, żeby tego typu jednostka powstała w Koszalinie” powiedział Marszałek Województwa Olgierd Geblewicz. 

Nowe centrum nauki ma zajmować się głównie ekologią oraz łączyć świat nauki ze światem biznesu. Ma też w niej znaleźć się także oferta dla najmłodszych

„Województwo Zachodniopomorskie ma wielki potencjał, jeśli chodzi o ochronę środowiska. Jesteśmy największym producentem odnawialnej energii w Polsce.  Jesteśmy też regionem, który statystycznie, na tle kraju, ma bardzo dobrą jakość powietrza. Mamy dużą lesistość. I mamy co chronić. Chcemy to robić jeszcze lepiej. Dla nas i dla przyszłych pokoleń. Chcemy być liderem niebieskiego i zielonego wzrostu, a więc wzrostu wynikającego z naszego nadmorskiego położenia, zasobów zielonych i ochrony środowiska. Realizując naszą misję, chcemy w Koszalinie zbudować centrum w zakresie promocji rozwiązań proekologicznych gospodarki w obiegu zamkniętym” – zaznaczył Geblewicz. 

„Wierzę, że ten projekt będzie ciekawą opcją dla Koszalina w zakresie zarówno edukacji dzieci i młodzieży, jak i rozwijania komponentu badawczo-rozwojowego. Silnie rozmawiamy o doradztwie dla przedsiębiorstw  i dla mieszkańców. Jeśli chodzi o energetykę  to jest to temat bardzo topowy. To centrum świetnie wpisuje się w to, co się aktualnie dzieje. Nasze plany są dynamiczne. Będziemy łączyć potencjały” – stwierdziła Rektor Politechniki Koszalińskiej prof. dr hab. Danuta Zawadzka. 

Organem założycielskim i prowadzącym nowej jednostki ma być Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.  Nowe centrum nauki będzie flagowym projektem przyszłej perspektywy finansowej.  W najbliższym czasie prowadzone będą prace koncepcyjne, następnie zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny.

red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here