Centrum miasta. Kamienice na sprzedaż

0
675

Nowa szansa na rewitalizację zabytkowych kamienic przy ul. Bałuki 12,13 (dawna Obrońców Stalingradu). TBS Prawobrzeże ogłosiło przetarg na sprzedaż budynków. Przyszły właściciel będzie mógł w nich zrobić luksusowy hotel lub apartamentowiec.

Zgodnie z zapowiedzią spółka ogłosiła przetarg na sprzedaż kamienic, które w ubiegłego roku odebrała poprzedniemu właścicielowi – spółce Lorenshill Centrum Development. Zgodnie z umową z 2012 r., zawartą jeszcze pomiędzy Szczecińskim Centrum Renowacyjnym a spółką LCD, narożne kamienice przy Bałuki 12,13 powinny być zrewitalizowane w ciągu 5 lat. Termin ostateczny wykonania remontu upłynął 2017 r. W sumie przez 6 lat nic nie zostało zrobione. Umowa zakładała, że w tych budynkach miał powstać hotel. Jednak w kamienicach nie wykonano żadnych prac.

TBS Prawobrzeże po przejęciu SCR, stał się stroną umowy zawartej z LCD. Każdorazowo w trakcie spotkań z przedstawicielami spółki LCD wskazywano na przekroczenie terminów i wynikających z tego konsekwencjach. LCD nie przedstawiła konkretnych gwarancji oraz żadnych propozycji wskazujących na to, że w najbliższych latach rozpocznie i zakończy remont budynków. Stąd decyzja TBS Prawobrzeże o odstąpieniu od umowy. Po przejęciu budynków rozpoczęto przygotowania do ich sprzedaży. Wykonano prace zabezpieczające.

Przetarg odbędzie się 12 września br. w siedzibie TBS Prawobrzeże. W sumie na sprzedaż wystawione są budynki frontowe wraz oficynami, stanowią one jedną całość Cena wywoławcza 8,16 mln zł.

Kamienice pochodzą z końca XIX wieku. Powstały w ramach przebudowy Śródmieścia w systemie gwiaździstych placów. Pełniły funkcje mieszkalne, w parterach mieściły się lokale usługowe. Nieznani są pierwsi właściciele. Wiadomo jednak, że od 1937 roku właścicielem budynku przy Bałuki 12 był kupiec Heymann Cohn. Przed wojną w lokalach na parterze mieściły się: zakład fotograficzny Artura Herzberga oraz gospoda Rismarca. Po wojnie kamienica nadal pełniła funkcje mieszkalne i usługowe. Budynki są pod opieką konserwatora zabytków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here