Brawo Szczecin! Konstytucja Jędrek!

0
1299
foto Krzysztof Wojtecki

PiSowskie media uderzyły w wysokie tony – skandal, obraza uczuć, patriotycznych i prawie religijnych. Na pomniku Lecha Kaczyńskiego przy ul. Wojska Polskiego 113 w Szczecinie pojawiła się koszulka z napisem „Konstytucja Jędrek!” .

Spontaniczny odruch jednego z mieszkańców naszego miasta spotkał się bardzo szerokim odbiorem. Wszystkie media ogólnopolskie zrobiły na ten temat materiał. Twórcy „Szkła kontaktowego” będą mieli ubaw przez najbliższe tygodnie. Ale prawi i sprawiedliwi są oburzeni. Drabinka podrapała plecy Lecha Kaczyńskiego, koszulka z „NIESTOSOWNYM” napisem obraża pamięć byłego prezydenta. Całe szczęście, że Krzysztof Wojtecki zdołał zrobić zdjęcie przed interwencją Policji.

Co by się stało, gdyby przy pomniku ktoś postawił szubienicę? Wówczas nadworny komentator mediów rządowych dr hab. Maciej Drzonek dostałby spazmów oburzenia. Teraz tylko było oburzenie. Ale przypomnijmy sobie szubienice na których zawieszone zostały portretu europosłów PO. Policja stała z boku i się przyglądała. Teraz wszechmocny Joachim powołał specjalny zespół najlepszych policjantów do wykrycia sprawcy, któremu grozi więzienie lub wysoka grzywna. Tak wygląda demokracja i państwo PiS.

Założenie koszulki na pomnik Lecha Kaczyńskiego powinno się traktować jako happening polityczny. Wyraz włączenia się obywateli w dyskusje o tym, że w Polsce prezydent łamie Konstytucję. Kuriozalne jest twierdzenie, że na pomniku pojawiła się koszulka z „niestosownym” napisem. Co jest w tym niestosowne – Jędrek czy Konstytucja?

Przykład szczeciński daje innym do myślenia. Już pojawiają się zapowiedzi następnych inicjatyw, aby w całej Polsce na pomnikach Kaczyńskiego (a jest ich już chyba z kilka tysięcy) zawieszać koszulki z napisem – Konstytucja. Świetna inicjatywa. Dyktatury są bardzo poważne, najlepszą bronią jest śmiech i satyra. To najbardziej denerwuje dyktatorków.

Jeżeli „sprawca” zostanie złapany przez oddziały specjalne, Wojska Obrony Terytorialnej, Żandarmerią Wojskową czy Policję, wówczas mam nadzieję, że szczeciński KOD lub partie opozycyjne PO, Nowoczesna czy PSL zorganizują zbiórkę na ewentualną grzywnę lub dobrą kancelarię prawnicza, która – pro bono, będzie bronić prawa do wyrażania swoich poglądów i ekspresji artystycznej. Nie ulega bowiem wątpliwości, że ubranie Lecha Kaczyńskiego w „niestosowną” koszulkę byłe aktem wyrazu artystycznego i ekspresji twórczej.

wit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here